Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Yeni malulen emeklilik yasası hangi hastalıkları kapsıyor

1 Eylül 2013’ten itibaren yüyürlüğe giren Malulen emekli olacaklara yeni uygulama geliyor. SGK‘nın yeni uygulamısıyla birlikte artık malulen emekliliğin boyutları genişletildi. SGK’nın aldığı yeni karar doğrultusunda 21 yeni hastalık emeklilik kapsamına dahil edildi.

Organ nakli yaptıranlara koşulsuz maluliyet hakkı

Çalışanların, çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60′ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanması gerekiyor.

Yeni malulen emeklilik yasası hangi hastalıkları kapsıyor

Yeni malulen emeklilik yasası hangi hastalıkları kapsıyor

Yapılan tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı getirildi.

Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

SGK kanseride dahil etti

Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malul olabilme hakkı getirildi.

Genetik rahatsızlıklar maluliyet listesinde

Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı.

Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.

Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

Sindirim sittemi hastalıklarının bir çoğu

Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

Vereme 2 yıl

Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malul olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.

SGK’ya yeni emekliler eklenecek

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624′ten 119 bine çıkacak.

Malulen emeklilik SGK tablosu

Malulen emeklilik tablosu

Etiketler:

Yeni malulen emeklilik yasası hangi hastalıkları kapsıyor Hakkında Yapılan Yorumları

  1. yuksel diyor ki:

    mrb.benim.3570.günüm.var ihtiraz etim yeniden heyete girdim benim önceden 100de 73 raporum var.2 sene önce felnç gecirdim.hastalık tanısı hipertansiyon kronik ms

    • Türk Devlet diyor ki:

      İlk önce itaraz etmişsiniz, bunun sonucu ne olacak onu beklemek ve görmek gerekiyor. Malulen emekli olamazsanız şayet, ilk SGK’lı oluş tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmak kaydı ile yukarıdaki yeni koyduğum tabloya bakıp faydalanabilir ve vergi indirim hakkı kazanarak erken emekli olabilirsiniz.

Yorum Yaz