Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Yeni malulen emeklilik yasası hangi hastalıkları kapsıyor

1 Eylül 2013’ten itibaren yüyürlüğe giren Malulen emekli olacaklara yeni uygulama geliyor. SGK‘nın yeni uygulamısıyla birlikte artık malulen emekliliğin boyutları genişletildi. SGK’nın aldığı yeni karar doğrultusunda 21 yeni hastalık emeklilik kapsamına dahil edildi.

Organ nakli yaptıranlara koşulsuz maluliyet hakkı

Çalışanların, çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60′ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanması gerekiyor.

Yapılan tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı getirildi.

Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

SGK kanseride dahil etti

Tüm kanser hastaları, tanı konulduktan sonra hiçbir koşul olmadan 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları ve kemik iliği naklinden sonra ise 12 ay süreyle malul olarak kabul gördecek.

Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malul olabilme olanağı getirildi.

Genetik rahatsızlıklar maluliyet listesinde

Otizm gibi gelişim bozuklukları olanlar, MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar, tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı.

Tek el desteğine olmasına rağmen yardımsız yürüyemeyen, toplu taşıma araçlarını kullanamayanlar sigortalı malul olarak sayıldı.

Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk, kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.

Sindirim sittemi hastalıkları,

Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık, koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi günümüz hayatında sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler eklendi.

Şeker hastalığı olanların kapsamı genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri oldu.

Vereme olanlara 2 yıl

Solunum yetmezliği çeken hastaların yardımcı solunum cihazlarına bağlı yaşama mecburiyetleri olanlar, astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için maluliyet kriterleri oluşturuldu.

Tedaviye direnci bulanan ve bulaşıcı hastalığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı verildi.

Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malul olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.

SGK’ya yeni emekliler eklenecek

SGK’nın malulen emekliliğin kapsamını genişletmesi 4 bin 250 kişiye emeklik younu açtı.

Etiketler: , ,

Yeni malulen emeklilik yasası hangi hastalıkları kapsıyor Hakkında Yapılan Yorumları

 1. yuksel diyor ki:

  mrb.benim.3570.günüm.var ihtiraz etim yeniden heyete girdim benim önceden 100de 73 raporum var.2 sene önce felnç gecirdim.hastalık tanısı hipertansiyon kronik ms

  • Türk Devlet diyor ki:

   İlk önce itaraz etmişsiniz, bunun sonucu ne olacak onu beklemek ve görmek gerekiyor. Malulen emekli olamazsanız şayet, ilk SGK’lı oluş tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmak kaydı ile yukarıdaki yeni koyduğum tabloya bakıp faydalanabilir ve vergi indirim hakkı kazanarak erken emekli olabilirsiniz.

 2. Nezahat Türkel diyor ki:

  Merhaba
  ben iltihaplı romatizma hastasıyım bazı dönemler çok şitdetli geçişlerim oluyor o dönemlerde kaşık tutup yemek yiyemiyorum buna benzer hiçbir ihtiyacımı karşılıya mıyorum bu süreçler her mevsim geçişlerinde birbuçuk ay süreyle şiddetli agrıları mla devam ediyor çalıştıgım yerde görevimi yardım almadan yerne getiremiyorum emekli olabilmek için çabalıyorum şu an 3190 gün pirim günüm var 14.05.1999 girişliyim 05. 01.1971 dogumluyum. Malulen emekli olurmuyum. Kortizon ilaçları kullanıyorum. Teşekkürler… Saygılarımla.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Yeni düzenlemeyle malulen emeklilik için 10 yıl ve 1800 gün şartı bulunuyor. Bu şartlara oluşmadığı için malulen emekli olamazsınız. Bu şartların yanında aynı zamanda alacağınız rapor önemli. % 60 oranında rapor almanız gerekiyor. Yani devlet hastanesinden alacağınız rapor ve belirtilen yıl ve prim ödemesi tamamlandıktan sonra malulen emekli olabilirsiniz. Eğer bir başkasının bakımına muhtaç derecede malulseniz, bu durumda 10 yıl aranmıyor ve 1800 gün yeterli sayılıyor. Fakat hastalığınızın türü ve ağırlığı ne olursa olsun, prim günü şartını yerine getirmeden malulen emekli olamazsınız.

Yorum Yaz