Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Trafik cezası sorgulama ve MTV sorgulama

Bir çoğumuz bilerek ya da bilmeyerek trafik kurallarını ihlal ederiz. Daha sonra trafik cezalarımızı sorgulayarak karşımıza çıkan trafik cezaları için dert yanarız…

Bazen hız yapmak, trafik kurallarına uymamak keyifli bile olsa aslında kendimizin, ailemizin veya başkalarının hayatını tehlikeye atarız. Tam burda trafik polisleri ve EDS kameraları devreye girer ve bizi ensemizden yakalar. Ondan sonra kurtulmak için söylenmedik söz, dökmediğimiz dil kalmaz. Hatta öyle şeyler söyleriz ki daha sonra bunları ben mi söyledim diye kendimize sorarız.

Trafik sorgulamalarının bir çok çeşidi vardır. Emniyet üzerinden sorgulama, emniyet park cezalarını öğrenme, aracınızın sigortasını öğrenme, İstanbul trafik yol durumunu öğrenme, e-devlet üzerinden araç muayenenizi öğrenme gibi birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz…

GİB üzerinden trafik cezalarınızı öğrenmeniz mümkün. GİB üzerinden yapacağınız sorgulama şifresizdir… Şifresiz olarak yapacağınız trafik cezası sorgulama tamamen güvenilirdir.

Trafik cezalarınızı aynı zamanda Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Emniyet Genel müdürlüğü üzerinden yapacağınız trafik ceza sorgulaması şifresizdir. Buradan aynı zamanda emniyet park cezalarınızı da öğrenebilirsiniz.

Bilindiği gibi A2, B, C, D, E, G ve H sınıfı ehliyet çeşitleri bulunmaktadır. Bu sınıflandırmadan alacağınız bir ehliyet sizinin  hayatınızı kolaylaştırabilir.

Bu internet sitesi aynı zamanda engelliler düşünülerek uygulamada kolay olması adına, engellilerin zorlanmadan istediklerini gerçekleştirebilecekleri devlet sitesidir.

Trafik cezalarınızı öğrenmenin bir diğer yolu ise de e-devlet üzerindendir. E devlet’den trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz. Ama e-devlet üzerinden şifreli sorgulama yapmanız gerekiyor. E devlet şifresi’ni istediğiniz bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

(Telefon Trafik Cezası Sorgulaması için 11870 Çağrı Merkezini arayabilirsiniz)

Trafik cezalarını 15 gün içinde ödemeniz durumunda size 4/1 (yüzde 25) indirim sağlayacaktır.

Gelen trafik cezalarını nereye ödenir?

Vergi Dairesine,
PTT şubelerinden,
Banka Şubelerinden,

ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ARAÇ BANDROL SORGULAMA yaparak borcunuz olup olmadığını öğrenebilir ve kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Araç Bandrol Sorgulama için tıklayınız.

Trafik cezası sorgulama ve MTV sorgulama

Trafik cezası sorgulama ve MTV sorgulama

Plakadan Motorlu Taşıt cezası Sorgulaması ve aynı zamanda Kredi Kartı ile Ödemek için tıklayınız.

Otomobilinizi sattınız ama yıllar sonra trafik cezası olduğunu GİB’den öğrendiniz. Ne yapmanız gerekiyor? Bu borç size ait değil, bir nedenden dolayı size ait gözüküyor. Bu borçtan nasıl kurtulmanız gerekiyor. Bu borcu sattığınız kişiye nasıl devredersiniz. Devamı için tıklayınız.

Bu kadar çok hatadan sonrada artık ehliyetimize gelen ceza puanlarımızada bakmalıyız. E devlet üzerinden ehliyet ceza puanı sorgulama için tıklayınız. Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Plaka sorgulama, araç plakası kullanılarak yapılan trafik sorgulamasıdır. Araç plakaları araçların kimliğidir. Buradan (Araç Sorgulaması için aracın plaka numarasını, ruhsat bilgileri ve T.C. numaranız ile bilgiyi elde edebilirsiniz. Aynı zamanda Araç Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Kaza Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Trafik Sorgulama, Araç Vergi Borcu Sorgulama gibi sorgulamaları da yapabilirsiniz.) Araç kaza yapmış mı? Aracın kazaları hakkında hasar ve ceza bilgilerinin yıl yıl dökümünü alabilirsiniz. Yani aracınızın tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Eğer trafik kurallarına uymuyorsanız ve etrafınızda radar olduğunu düşünüyorsanız size tavsiyem sıksık plakadan trafik cezası sorgulama işlemini yapmasında gerekli olduğunu düşünüyoruz. Ama trafik kurallarıyla fazla sorunuzu yoksa, radarların yerini biliyorsanız, emniyet güçleriyle yüzgöz olmak hoşunuza gitmiyorsa o zaman arada sırada plakadan trafik cezası sorgulama yaparsanız yeterli olur diye düşünüyorum.

Otomobiliniz ile ilgili alım satımlarda trafik cezası sorgulaması yaparak alacağınız otomobilin cezalarını görebilirsiniz.

Aynı zamanda bu bilgileri sms yardımı ile cep telefonunuzdan da ulaşabilirsiniz. Turkcell, Vodafone, AVEA… gibi bir çok operetör kendi özel ücret tarifeleri ile ücretlendirmektedir.

Trafik cezası sorgulamayı ve MTV sorgulamayı sadece cezalarda değil aynı zamanda aracınızı muayene ettirmeden önce de sorgulatırız. Aracınızı muayene yaptırmadan önce neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için, Araç muayene nasıl yapılırhakkında geniş bilgi almak isitiyorsanız linki tıklamanız gerekiyor.

Uyuşturucuya ve alkole verilen cezalar

Uyuşturucu ve alkol kullanımlarına da büyük cezalara getirildi. Alkol sınırı 0,50 promildir. Bu seviyenin üstüne çıkan otomobil sahipleri araçlarını kullanmasınlar. Polislerin yakaladığı alkollü sürücülere birinci de 6 ay, ikinci yakalanmalarında 2 yıl eğer 5 yıl içinde bir daha yakalanmaları durumunda 5 yıl ehliyetlerine el konulacaktır. Ve ehliyetlerini geri almak için sürücüler bir süre kurs gördükten sonra burdaki tutumlarından dolayı ehliyetlerine kavuşaceklerdir. Ama yeterli görülmeyenler yeniden kursa devam edip tekrar almaya çalışacaklardır.

Uyuşturucudan ehliyetlerine el konulan sürücüler ise para cezası ve 5 yıl ehliyetlerine el konulacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Trafik cezası yiyenlerin dikkat etmesi gereken bir konu da karayolları trafik kanunun idari para cezalarının tahsilinde uygulanacak usul ve esaslar maddesi. Bu kanunun maddesinde geçen 10 iş günü içerisinde ceza kişiye tebliğ edilmek zorunda maddesi, ceza yiyen vatandaşlarımız için önemli. Peki neden önemli?

Bu gereği eğer sizin plakanıza ceza kesilmiş ise, bunu size 10 iş günü içinde bildirilmek zorundalar. Eğer bu 10 günlük zaman diliminde bildirmemiş iseler. Cezadan kurtulabilirsiniz.

İzmir’de yaşanan bir olayda plakasına trafik cezası gelen ve 10 gün içerisinde tebliğ edilmeyen bir avukat Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak cezayı iptal ettirdi. Bu biz sürücüler için örnek oluşturacak bir davadır.

Peki mahkemeye başvuracak kişi ceza kadar masraf ödermi?

Hayır ödemez. Mahkeme harcı ve masrafı olmadığından sadece 16 lira tebliğ masrafı bulunuyor. Yediğiniz cezayı düşünerek 16 TL’lik masraf size çok gelirse birşey diyemem.

İşte aşağıda radara, arabada sigara içerken, telefon ile konuyurken, emniyet kemerinden, aracınızın dış donanımından (farların kırık olması, sinyalin çalışmıyor olması gibi nelerin trafik cezası gerektirdiğini öğrenmek için tıklayınız) emniyet güçlerine yakalandıktan sonra trafik cezası yedikten sonra size (TRAFİK CEZASINI NASIL ÖDEYECEĞİMİZİ ANLATACAĞIM) neler yapcağımızla ilgili olarak bilgi vereceğim… Çok büyütmeyin bu durumu hemen öğrenceksiniz. En kötüsü kredi kartna fatura yansıdığı zaman işte o zaman hissedeceksiniz hayatın gerçeklerini…

Aşağıda ayrıntılandırmaya çalıştım sizin için.

Eğer hala yakalanmadıysanız ilk önce size bu hatalarınızdan dolayı ne kadar hesap gelecek onu göstermek isterim ki algılarımız açık dursun…

Bu seneki Trafik Ceza Maddeleri ve Para Cezaları 2014 Tutarlarını öğrenmek için linki tıklayınız.

Maliye Bakanlığı Gelir idaresi başkanlığı web sitesi üzerinden sorgulama yapabileceğiniz.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama nasıl yapılacağını resimli olarak göstereceğim.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Web Sayfası için TIKLAYINIZ

TRAFİK CEZA VE MTV SORGULAMA SAYFASININ ANLATIMI

MTV nedir?

MTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi‘nin kısaltmasıdır. Bir yıl içerisinde iki kere ödenir. MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) senede iki kere ocak ve haziran aylarında devlete ödeme yapılır. İsterseniz bankadan isterseniz ATM’lerden de yapabilirsiniz.

  • Plakadan Trafik Cezası Sorgulama web sayfasının linki tıklandığında karşımıza gelen bilgisayar ekranında renkli okla gösterilen “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme İşlemleri” bölümünü veya “MTV Sorgulama ve Ödeme” bölümünü bizim işimizi görecektir.

 

Trafik cezası sorgulama ekranı
Trafik cezası sorgulama ekranı
  • Aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır “PLAKA” , “TC. Kimlik Numarası” ve “Tescil Tarihi”(aracınızın ruhsatında yazan tescil tarihi) bölümlerini doldurarak “TAMAM” butonuna tıklıyoruz. Bilgilerinizi doğru bir biçimde girdiğinize emin olunuz.
Trafik cezası sorgulama ekranı
Trafik cezası sorgulama ekranı

 

  • Karşımıza aşağıdaki gibi fakat bilgilerin dolu olduğu bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda “CEZA BİLGİLERİ” tıklandığında aracımızın plakasına kayıtlı herhangi bir trafik cezası olup olmadığını göreceksiniz. İşte tam burada bizi etkileyecek ve bizim gözlerimizi kamaştıracak ekran karşımıza gelecek.
Trafik cezası sorgulama ekranı
Trafik cezası sorgulama ekranı
  • İşte benim en sevmediğim bölüm burası. Yukarıdaki ekranda menüde yer alan “MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ” butonu tıklanarak MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergi) Borcu Görme ve Ödeme, “TAHSİLATLAR” butonu tıklanarak ödenmiş bulunan vergi ve cezalara ait bilgilere ulaşma, “BEYANLI TRAFİK CEZASI ÖDEME” butonu tıklanarak bigilerine sahip olduğunuz trafik cezalarını kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

GİB üzerinden Trafik Ceza ve MTV Sorguluma ve Ödeme Web Sayfası için TIKLAYINIZ !

Sigorta ülkemizde iki şekilde yapılır. Birincisi trafik sigortası ikincisi ise kasko… İnternet sitemizden Sigorta hasar durumu sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun amacı, karayollarında seyir halinde olan alarçların, can ve mal güvenliği yönünden trafik (ilgili kuralları, şartları, hak ve yükümlülükleri, bunların uygulanmasını ve denetlenmesini sağlamak.  İlgili kuruluşları ve bunların görev, yetki ve sorumluluk, çalışma usulleri ile diğer hükümleri kapsar. Karayolu dışındaki alanlardan kamuya açık olanlar ile park, bahçe, park yeri, garaj, yolcu ve eşya terminali, servis ve akaryakıt istasyonlarında karayolu taşıt trafiği için faydalanılan yerlerinde, erişme kontrollü karayolunda ve para ödenerek yararlanılan karayollarının kamuya açık kesimlerinde ve belirli bir karayolunun bağlantısını sağlayan deniz, göl ve akarsular üzerinde kamu hizmeti gören araçların, karayolu araçlarına ayrılan kısımlarında da bu Kanun hükümleri uygulanır) düzenini sağlamak ve trafik güvenliğini ilgilendiren tüm konularda alınacak tedbirleri sürücü ve yayaların güvenliği kapsamında gerçekleştirmek.

2918 Sayılı Karayolları Kanunu’nunda geçen, trafik için kullanılmış tanımlamalar.

Trafik : Yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir.

Karayolu : Trafik için, kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprüler ve alanlardır.

Karayolu yapısı : Karayolunun kendisi ile karayolunun üstünde, yanında, al tında veya yukarısındaki; ada, ayırıcı, otokorkuluk, istinat duvarı, köprü, tünel, menfez ve benzeri yapılardır.

Mülk : Devlete, kamuya, gerçek ya da tüzelkişilere ait olan taşınmaz mallardır.

Karayolu sınır çizgisi : Kamulaştırılmış, kamuya terk veya tahsis edilmiş karayolunda; mülkle olan sınır çizgisi,yarmaca, şevden sonra hendek varsa hendek dış kenarı, hendek yoksa şev üst kenarı, dolguda şev etek çizgisi ve yaya yolu ayrılmış karayolunda ise yaya yolunun mülkle birleştiği çizğidir.

İki yönlü karayolu : Taşıt yolunun her iki yöndeki taşıt trafiği için kullanıldığı karayoludur.

Tek yönlü karayolu : Taşıt yolunun yalnız bir yöndeki taşıt trafiği için kullanıldığı karayoludur.

Bölünmüş karayolu : Bir yöndeki trafiğe ait taşıt yolunun bir ayırıcı ile belirli şekilde diğer taşıt yolundan ayrılması ile meydana gelen karayoludur.

Erişme kontrollü karayolu (otoyol – ekspresyol) : Özellikle transit trafiğe tahsis edilen, belirli yerler ve şartlar dışında giriş ve çıkışın yasaklandığı, yaya, hayvan ve motorsuz araçların giremediği, ancak, izin verilen motorlu araçların yararlandığı ve trafiğin özel kontrola tabi tutulduğu karayoludur.

Geçiş yolu : Araçların bir mülke girip çıkması için yapılmış olan yolun, karayolu üzerinde bulunan kısmıdır.

Bağlantı yolu : Bir kavşak yakınında karayolu taşıt yollarının birbirine bağlanmasını sağlayan, kavşak alanı dışında kalan ve bir yönlü trafiğe ayrılmış olan karayolu kısmıdır.

Anayol : Anatrafiğe açık olan ve bunu kesen karayolundaki trafiğin, bu yolu geçerken veya bu yola girerken, ilk geçiş hakkını vermesi gerektiği işaretlerle belirlenmiş karayoludur.

Tali yol : Genel olarak üzerindeki trafik yoğunluğu bakımından, bağlandığı yoldan daha az önemde olan yoldur.

Taşıt yolu : (Kaplama): Karayolunun genel olarak taşıt trafiğince kullanılan kısmıdır.

Yaya yolu (Yaya kaldırımı) : Karayolunun, taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzelkişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısmıdır.

Bisiklet yolu : Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmıdır.

Yaya geçidi : Taşıt yolunda, yayaların güvenli geçebilmelerini sağlamak üzere, trafik işaretleri ile belirlenmiş alandır.

Kavşak : İki veya daha fazla karayolunun kesişmesi veya birleşmesi ile oluşan ortak alandır.

Banket : Yaya yolu ayrılmamış karayolunda, taşıt yolu kenarı ile şev başı veya hendek iç üst kenarı arasında kalan ve olağan olarak yayaların ve hayvanların kullanacağı, zorunlu hallerde de araçların faydalanabileceği kısımdır.

Şerit : Taşıtların bir dizi halinde güvenle seyredebilmeleri için taşıt yolunun ayrılmış bir bölümüdür.

Üst geçit: Karayolunun, diğer bir karayolu veya demiryolunu üstten geçmesini sağlayan yapıdır.

Demiryolu geçidi (Hemzemin geçit) : Karayolu ile demiryolunun aynı seviyede kesiştiği bariyerli veya bariyersiz geçitlerdir,

Alt geçit: Karayolunun diğer bir karayolu veya demiryolunu alttan geçmesini sağlayan yapıdır.

Okul geçidi: Genel olarak okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların çevresinde özellikle öğrencilerin geçmesi için taşıt yolunda ayrılmış ve bir trafik işareti ile belirlenmiş alandır.

Ayırıcı : Taşıt yollarını veya yol bölümlerini birbirinden ayıran bir taraftaki taşıtların diğer tarafa geçmesini engelleyen veya zorlaştıran karayolu yapısı, trafik tertibatı veya gereçtir.

Ada : Yayaların geçme ve durmalarına, taşıtlardan inip binmelerine yarayan, trafik akımını düzenleme ve trafik güvenliğini sağlama amacı ile yapılmış olan, araçların bulunamayacağı, koruyucu tertibatla belirlenmiş bölüm ve alanlardır.

Park yeri : Araçların park etmesi için kullanılan açık veya kapalı alandır.

Karayolu üzeri park yeri : Taşıt yolundaki veya buna bitişik alanlardaki park yeridir.

Karayolu dışı park yeri : Karayolu sınır çizgisi dışında olan ve bir geçiş yolu veya servis yolu ile taşıt yoluna bağlanan park yeridir.

Otomobil : Yapısı itibariyle, sürücüsünden başka en çok yedi oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır.

Minibüs : Yapısı itibariyle sürücüsünden başka sekiz ila ondört oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır.

Kamyonet : İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3.500 Kg’ı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır.

Kamyon : İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3 500 Kg’dan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır.

Otobüs : Yapısı itibariyle sürücüsünden başka en az onbeş oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır,troleybüsler de bu sınıfa dahildir.

Çekici : Römork ve yarı römorkları çekmek için imal edilmiş olan ve yük taşımayan motorlu taşıttır.

Arazi taşıtı : Karayollarında yolcu veya yük taşıyabilecek şekilde imal edilmiş olmakla beraber bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilen motorlu taşıtlardır.

Özel amaçlı taşıt : Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye, Cankurtaran, cenaze, radyo, sinema, televizyon, kütüphane, araştırma ararçları ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçları çekmek veya taşımak, kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan motorlu araçtır.

Kamu hizmeti taşıtı : Kamu hizmeti için yük veya yolcu taşıması yapan bütün taşıtlardır.

Personel servis aracı:  Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşu veya özel veya tüzel kişilerin personelini bir akit karşılığı taşıyan şahıs veya şirketlere ait minibüs ve otobüs türündeki ticari araçlardır. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilere ait araçların kendi personelini veya yolcusunu taşıma işi bu tanımın kapsamına girmez.

Umum servis aracı: Okul taşıtları ile personel servis araçlarının birlikte değerlendirilmesidir.

Kamp taşıtı: Yük taşımasında kullanılmayan; iç dizaynı tatil yapmaya uygun teçhizatlarla donatılmış, hizmet edebileceği kadar yolcu taşıyabilen motorlu taşıttır.

Römork : Motorlu araçla çekilen insan veya yük taşımak için imal edilmiş motorsuz taşıttır.

Yarı römork : Bir kısmı motorlu taşıt veya araç üzerine oturan, taşıdığı yükün ve kendi ağırlığının bir kısmı motorlu araç tarafından taşınan römorkdur.

Hafif römork : Azami yüklü ağırlığı 750 Kg’ı geçmeyen römork veya yarı römorkdur.

Motosiklet : İki veya üç tekerlekli sepetli veya sepetsiz motorlu araçlardır. Bunlardan karoserisi yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veya özel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımalarında kullanılmayan üç tekerlekli motosilkletlere yük motosikleti (triportör) denir.

Bisiklet : En çok üç tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz taşıtlardır.

Motorlu bisiklet : Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen, içten patlamalı motorla donatılmış ve imal hızı saatte 50 Km’den az olan bisiklettir.

Lastik tekerlekli traktör : Belirli şartlarda römork ve yarı römork çekebilen, ancak ticari amaçla taşımada kullanılmayan tarım araçlarıdır.

İş makineleri :  Yol inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş; karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılamayan moturlu araçlardır.

Tramvay : Genelilkle yerleşim birimleri içinde insan taşımasında kullanılan, karayolunda tekerlekleri raylar üzerinde hareket eden ve hareket gücünü dışarıdan sağlayan taşıttır.

Okul taşıtı : Genel olarak okul öncesi, ilköğretim ve orta dereceli okulların öğrencileri ile sadece gözetici ve hizmetlilerin taşınmalarında kullanılan taşıttır.

Taşıt katarı : Karayolunda bir birim olarak seyretmek üzere birbirine bağlanmış taşıtlardır.

Araç : Karayolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz ve özel amaçlı taşıtlar ile iş makineleri ve lastik tekerlekli traktörlerin genel adıdır.

Taşıt : Karayolunda insan, hayvan ve yük taşımaya yarayan araçlardır. Bunlardan makine gücü ile yürütülenlere “motorlu taşıt” insan ve hayvan gücü ile yürütülenlere “motorsuz taşıt” denir.

Sürücü :  Karayolunda, motorlu veya motorsuz bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişidir.

Şoför :  Karayolunda, ticari olarak tescil edilmiş bir motorlu taşıtı süren kişidir.

Araç sahibi : Araç için adına yetkili idarece tescil belgesi verilmiş veya sahiplik veya satış belgesi düzenlenmiş kişidir.

İşleten : Araç sahibi olan veya mülkiyeti muhafaza kaydıyla satışta alıcı sıfatıyla sicilde kayıtlı görülen veya aracın uzun süreli kiralama, ariyet veya rehni gibi hallerde kiracı, ariyet veya rehin alan kişidir. Ancak ilgili tarafından başka bir kişinin aracı kendi hesabına ve tehlikesi kendisine ait olmak üzere işlettiği ve araç üzerinde fiili tasarrufu bulunduğu ispat edilirse, bu kimse işleten sayılır.

Yolcu : Aracı kullanan sürücü ile hizmetliler dışında araçta bulunan kişilerdir.

Hizmetli : Araçlarda, sürücü hariç, araç veya taşıma hizmetlerinde süreli veya süresiz çalışan kişiler ile iş makinelerinde sürücüden gayri kişilerdir.

Durak : Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının yolcu veya hizmetlileri bindirmek, indirmek için durakladıkları işaretlerle belirlenmiş yerdir.

Garaj : Araçların, genellikle uzun süre durmaları için kullanılan bakım veya servisinin de yapılabileceği kapalı veya açık olan yerlerdir.

Terminal : İnsan veya eşya taşımalarında, araçların indirme, bindirme, yükleme, boşaltma, aktarma yaptıkları ve ayrıca bilet satışı ile bekleme, haberleşme, şehir ulaşımı ve benzeri hizmetlerin de sağlandığı yerdir.

Servis istasyonu : Araçların bakım, onarım ve servislerinin yapıldığı açık veya kapalı yerdir.

Akaryakıt istasyonu: Araçların esas itibariyle akaryakıt, yağ ve basınçlı hava gibi ihtiyaçlarının sağlandığı yerdir.

Muayene istasyonu : Araçların niteliklerini tespit ve kontrol edebilecek cihaz ve personeli bulunan ve teknik kontrolü yapılan yerdir.

Trafik kazası : Karayolu üzerinde hareket halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olan olaydır.

Durma : Her türlü trafik zorunlulukları nedeni ile aracın durdurulmasıdır.

Duraklama : Trafik zorunlulukları dışında araçların, insan indirmek ve bindirmek, eşya yüklemek, boşaltmak veya beklemek amacı ile kısa bir süre için durdurulmasıdır.

Park etme : Araçların, durma ve duraklaması gereken haller dışında bırakılmasıdır.

Geçiş hakkı : Yayaların ve araç kullananların diğer yaya ve araç kullananlara göre,yolu kullanmak sırasındaki öncelik hakkıdır.

Geçiş üstünlüğü: Görev sırasında, belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarıdır.

Taşıma sınırı (Kapasite) : Bir aracın güvenle taşıyabileceği en çok yük ağırlığı veya yolcu sayısıdır.

Gabari : Araçların, yüklü veya yüksüz olarak karayolunda güvenli seyirlerini temin amacı ile uzunluk, genişlik ve yüksekliklerini belirleyen ölçülerdir.

Azami ağırlık : Taşıtın güvenle taşıyabileceği azami yükle birlikte ağırlığıdır.

Yüksüz ağırlık : Üzerinde insan veya eşya (yük) bulunmayan ve akaryakıt deposu dolu olan bir aracın taşınması zorunlu alet, edevat ve donatımı ile birlikte toplam ağırlığıdır.

Yüklü ağırlık : Bir taşıtın yüksüz ağırlığı ile taşımakta olduğu sürücü, hizmetli, yolcu ve eşyanın toplam ağırlığıdır.

Dingil ağırlığı: Araçlarda aynı dingile bağlı tekerleklerden karayolu yapısına aktarılan ağırlıktır,

Azami dingil ağırlığı: Araçların karayolu yapılarından güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan dingil ağırlığıdır.

Azami toplam ağırlık: Araçların karayolu yapılarından güvenle ve yapıya zarar vermeden geçebilmeleri için saptanan toplam ağırlıktır.

Trafik işaretleri : Trafiği düzenleme amacı ile kullanılan işaret levhaları, ışıklı ve sesli işaretler, yer işaretlemeleri ile trafik zabıtası veya diğer yetkililerin trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir.

İşaret levhası : Sabit veya taşınabilir bir mesnet üzerine yerleştirilmiş ve üzerindeki sembol, renk ve yazı ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan trafik tertibatıdır.

Işıklı ve sesli işaretler : Trafiği düzenlemede kullanılan ışıklı ve sesli, sabit veya taşınabilir, elle kumanda edilebilen veya otomatik çalışan, üzerinde çeşitli renk,şekil, sembol, yazı bulunan ve belirli yanma süresi olan, ışık veya sesle özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan trafik tertibatıdır.

İşaretleme : Taşıt yolu ile bordür, ada, ayırıcı, otokorkuluk gibi karayolu elemanları üzerindeki çeşitli renkte çizgi, şekil, sembol, yazı ve yansıtıcı ve benzerleri ile özel bir talimatın aktarılmasını sağlayan tertibattır.

Trafikten men : Trafik zabıtasınca, bu Kanunda belirtilen hallerde araçla ilgili belgelerin alınması ve aracın belirli bir yere çekilerek trafikten alıkonulmasıdır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Trafik cezası sorgulama ve MTV sorgulama Hakkında Yapılan Yorumları

  1. […] Trafik cezası sorgulama ve Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme […]

  2. […] İdaresi Başkanlığı üzerinden hiçbir para veya şifre girmeden, sadece ruhsat bilgilerinizle CEZA SORGULAMA yapmak istiyorsanız tıklayınız. Aynı zamanda buradan kredi kartıyla ödeme de […]

Video Galeri