Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Trafik cezası sorgulama ve MTV sorgulama

Bir çoğumuz bilerek ya da bilmeyerek trafik kurallarını ihlal ederiz. Daha sonra trafik cezalarımızı sorgulayarak karşımıza çıkan trafik cezaları için dert yanarız…

Bazen hız yapmak, trafik kurallarına uymamak keyifli bile olsa aslında kendimizin, ailemizin veya başkalarının hayatını tehlikeye atarız. Tam burda trafik polisleri ve EDS kameraları devreye girer ve bizi ensemizden yakalar. Ondan sonra kurtulmak için söylenmedik söz, dökmediğimiz dil kalmaz. Hatta öyle şeyler söyleriz ki daha sonra bunları ben mi söyledim diye kendimize sorarız.

Trafik sorgulamalarının bir çok çeşidi vardır. Emniyet üzerinden sorgulama, emniyet park cezalarını öğrenme, aracınızın sigortasını öğrenme, İstanbul trafik yol durumunu öğrenme, e-devlet üzerinden araç muayenenizi öğrenme gibi birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz…

GİB üzerinden trafik cezalarınızı öğrenmeniz mümkün. GİB üzerinden yapacağınız sorgulama şifresizdir… Şifresiz olarak yapacağınız trafik cezası sorgulama tamamen güvenilirdir.

Trafik cezalarınızı aynı zamanda Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Emniyet Genel müdürlüğü üzerinden yapacağınız trafik ceza sorgulaması şifresizdir. Buradan aynı zamanda emniyet park cezalarınızı da öğrenebilirsiniz.

Bilindiği gibi A2, B, C, D, E, G ve H sınıfı ehliyet çeşitleri bulunmaktadır. Bu sınıflandırmadan alacağınız bir ehliyet sizinin  hayatınızı kolaylaştırabilir.

Bu internet sitesi aynı zamanda engelliler düşünülerek uygulamada kolay olması adına, engellilerin zorlanmadan istediklerini gerçekleştirebilecekleri devlet sitesidir.

Trafik cezalarınızı öğrenmenin bir diğer yolu ise de e-devlet üzerindendir. E devlet’den trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz. Ama e-devlet üzerinden şifreli sorgulama yapmanız gerekiyor. E devlet şifresi’ni istediğiniz bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

(Telefon Trafik Cezası Sorgulaması için 11870 Çağrı Merkezini arayabilirsiniz)

Trafik cezalarını 15 gün içinde ödemeniz durumunda size 4/1 (yüzde 25) indirim sağlayacaktır.

Gelen trafik cezalarını nereye ödenir?

Vergi Dairesine,
PTT şubelerinden,
Banka Şubelerinden,

ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ARAÇ BANDROL SORGULAMA yaparak borcunuz olup olmadığını öğrenebilir ve kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Araç Bandrol Sorgulama için tıklayınız.

Trafik cezası sorgulama ve MTV sorgulama

Trafik cezası sorgulama ve MTV sorgulama

Plakadan Motorlu Taşıt cezası Sorgulaması ve aynı zamanda Kredi Kartı ile Ödemek için tıklayınız.

Otomobilinizi sattınız ama yıllar sonra trafik cezası olduğunu GİB’den öğrendiniz. Ne yapmanız gerekiyor? Bu borç size ait değil, bir nedenden dolayı size ait gözüküyor. Bu borçtan nasıl kurtulmanız gerekiyor. Bu borcu sattığınız kişiye nasıl devredersiniz. Devamı için tıklayınız.

Bu kadar çok hatadan sonrada artık ehliyetimize gelen ceza puanlarımızada bakmalıyız. E devlet üzerinden ehliyet ceza puanı sorgulama için tıklayınız. Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Plaka sorgulama, araç plakası kullanılarak yapılan trafik sorgulamasıdır. Araç plakaları araçların kimliğidir. Buradan (Araç Sorgulaması için aracın plaka numarasını, ruhsat bilgileri ve T.C. numaranız ile bilgiyi elde edebilirsiniz. Aynı zamanda Araç Sorgulama, Trafik Cezası Sorgulama, Kaza Sorgulama, Araç Plaka Sorgulama, Trafik Sorgulama, Araç Vergi Borcu Sorgulama gibi sorgulamaları da yapabilirsiniz.) Araç kaza yapmış mı? Aracın kazaları hakkında hasar ve ceza bilgilerinin yıl yıl dökümünü alabilirsiniz. Yani aracınızın tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Eğer trafik kurallarına uymuyorsanız ve etrafınızda radar olduğunu düşünüyorsanız size tavsiyem sıksık plakadan trafik cezası sorgulama işlemini yapmasında gerekli olduğunu düşünüyoruz. Ama trafik kurallarıyla fazla sorunuzu yoksa, radarların yerini biliyorsanız, emniyet güçleriyle yüzgöz olmak hoşunuza gitmiyorsa o zaman arada sırada plakadan trafik cezası sorgulama yaparsanız yeterli olur diye düşünüyorum.

Otomobiliniz ile ilgili alım satımlarda trafik cezası sorgulaması yaparak alacağınız otomobilin cezalarını görebilirsiniz.

Aynı zamanda bu bilgileri sms yardımı ile cep telefonunuzdan da ulaşabilirsiniz. Turkcell, Vodafone, AVEA… gibi bir çok operetör kendi özel ücret tarifeleri ile ücretlendirmektedir.

Trafik cezası sorgulamayı ve MTV sorgulamayı sadece cezalarda değil aynı zamanda aracınızı muayene ettirmeden önce de sorgulatırız. Aracınızı muayene yaptırmadan önce neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için, Araç muayene nasıl yapılırhakkında geniş bilgi almak isitiyorsanız linki tıklamanız gerekiyor.

Uyuşturucuya ve alkole verilen cezalar

Uyuşturucu ve alkol kullanımlarına da büyük cezalara getirildi. Alkol sınırı 0,50 promildir. Bu seviyenin üstüne çıkan otomobil sahipleri araçlarını kullanmasınlar. Polislerin yakaladığı alkollü sürücülere birinci de 6 ay, ikinci yakalanmalarında 2 yıl eğer 5 yıl içinde bir daha yakalanmaları durumunda 5 yıl ehliyetlerine el konulacaktır. Ve ehliyetlerini geri almak için sürücüler bir süre kurs gördükten sonra burdaki tutumlarından dolayı ehliyetlerine kavuşaceklerdir. Ama yeterli görülmeyenler yeniden kursa devam edip tekrar almaya çalışacaklardır.

Uyuşturucudan ehliyetlerine el konulan sürücüler ise para cezası ve 5 yıl ehliyetlerine el konulacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Trafik cezası yiyenlerin dikkat etmesi gereken bir konu da karayolları trafik kanunun idari para cezalarının tahsilinde uygulanacak usul ve esaslar maddesi. Bu kanunun maddesinde geçen 10 iş günü içerisinde ceza kişiye tebliğ edilmek zorunda maddesi, ceza yiyen vatandaşlarımız için önemli. Peki neden önemli?

Bu gereği eğer sizin plakanıza ceza kesilmiş ise, bunu size 10 iş günü içinde bildirilmek zorundalar. Eğer bu 10 günlük zaman diliminde bildirmemiş iseler. Cezadan kurtulabilirsiniz.

İzmir’de yaşanan bir olayda plakasına trafik cezası gelen ve 10 gün içerisinde tebliğ edilmeyen bir avukat Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak cezayı iptal ettirdi. Bu biz sürücüler için örnek oluşturacak bir davadır.

Peki mahkemeye başvuracak kişi ceza kadar masraf ödermi?

Hayır ödemez. Mahkeme harcı ve masrafı olmadığından sadece 16 lira tebliğ masrafı bulunuyor. Yediğiniz cezayı düşünerek 16 TL’lik masraf size çok gelirse birşey diyemem.

İşte aşağıda radara, arabada sigara içerken, telefon ile konuyurken, emniyet kemerinden, aracınızın dış donanımından (farların kırık olması, sinyalin çalışmıyor olması gibi nelerin trafik cezası gerektirdiğini öğrenmek için tıklayınız) emniyet güçlerine yakalandıktan sonra trafik cezası yedikten sonra size (TRAFİK CEZASINI NASIL ÖDEYECEĞİMİZİ ANLATACAĞIM) neler yapcağımızla ilgili olarak bilgi vereceğim… Çok büyütmeyin bu durumu hemen öğrenceksiniz. En kötüsü kredi kartna fatura yansıdığı zaman işte o zaman hissedeceksiniz hayatın gerçeklerini…

Aşağıda ayrıntılandırmaya çalıştım sizin için.

Eğer hala yakalanmadıysanız ilk önce size bu hatalarınızdan dolayı ne kadar hesap gelecek onu göstermek isterim ki algılarımız açık dursun…

Bu seneki Trafik Ceza Maddeleri ve Para Cezaları 2014 Tutarlarını öğrenmek için linki tıklayınız.

Maliye Bakanlığı Gelir idaresi başkanlığı web sitesi üzerinden sorgulama yapabileceğiniz.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama nasıl yapılacağını resimli olarak göstereceğim.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Web Sayfası için TIKLAYINIZ

TRAFİK CEZA VE MTV SORGULAMA SAYFASININ ANLATIMI

MTV nedir?

MTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi‘nin kısaltmasıdır. Bir yıl içerisinde iki kere ödenir. MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) senede iki kere ocak ve haziran aylarında devlete ödeme yapılır. İsterseniz bankadan isterseniz ATM’lerden de yapabilirsiniz.

  • Plakadan Trafik Cezası Sorgulama web sayfasının linki tıklandığında karşımıza gelen bilgisayar ekranında renkli okla gösterilen “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme İşlemleri” bölümünü veya “MTV Sorgulama ve Ödeme” bölümünü bizim işimizi görecektir.

 

Trafik cezası sorgulama ekranı
Trafik cezası sorgulama ekranı
  • Aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır “PLAKA” , “TC. Kimlik Numarası” ve “Tescil Tarihi”(aracınızın ruhsatında yazan tescil tarihi) bölümlerini doldurarak “TAMAM” butonuna tıklıyoruz. Bilgilerinizi doğru bir biçimde girdiğinize emin olunuz.
Trafik cezası sorgulama ekranı
Trafik cezası sorgulama ekranı

 

  • Karşımıza aşağıdaki gibi fakat bilgilerin dolu olduğu bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda “CEZA BİLGİLERİ” tıklandığında aracımızın plakasına kayıtlı herhangi bir trafik cezası olup olmadığını göreceksiniz. İşte tam burada bizi etkileyecek ve bizim gözlerimizi kamaştıracak ekran karşımıza gelecek.
Trafik cezası sorgulama ekranı
Trafik cezası sorgulama ekranı
  • İşte benim en sevmediğim bölüm burası. Yukarıdaki ekranda menüde yer alan “MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ” butonu tıklanarak MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergi) Borcu Görme ve Ödeme, “TAHSİLATLAR” butonu tıklanarak ödenmiş bulunan vergi ve cezalara ait bilgilere ulaşma, “BEYANLI TRAFİK CEZASI ÖDEME” butonu tıklanarak bigilerine sahip olduğunuz trafik cezalarını kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

GİB üzerinden Trafik Ceza ve MTV Sorguluma ve Ödeme Web Sayfası için TIKLAYINIZ !

Sigorta ülkemizde iki şekilde yapılır. Birincisi trafik sigortası ikincisi ise kasko… İnternet sitemizden Sigorta hasar durumu sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

HGS sorgulama;

HGS paralı yollardan hızlı bir şekilde geçmek için kullandığımız trafiğin aksamaması yoğunluğun azaltılması için kullandığımız PTT tarafından araç sahiplerine pratik bir çözüm olan sitemdir. Kaçak geçiş yaptıysanız HGS sorgulama yaparak gerek cezanızı öğrenmek, gerek ise hesabınızda ne kadar para kaldığını öğrendiğiniz sistemdir. HGS sorgulama yaparak tüm bilgilerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Araç muayene;

Belirli zaman aralıklarla araç muyane yaptırmak zorundasınızıdır. Eğer araç muayenede neler istendiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Araç bandrol sorgulama;

Araç bandrol, aracınızın belirli zaman aralıklarında otomobiliniz için ödediğiniz vergidir. Otomobilinizin bandrolünü sorgulama yaparak aracınıza ait vergiyi öğrenebilirsiniz.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun amacı, karayollarında seyir halinde olan araçların, can ve mal güvenliği yönünden trafik (ilgili kuralları, şartları, hak ve yükümlülükleri, bunların uygulanmasını ve denetlenmesini sağlamak.  İlgili kuruluşları ve bunların görev, yetki ve sorumluluk, çalışma usulleri ile diğer hükümleri kapsar. Karayolu dışındaki alanlardan kamuya açık olanlar ile park, bahçe, park yeri, garaj, yolcu ve eşya terminali, servis ve akaryakıt istasyonlarında karayolu taşıt trafiği için faydalanılan yerlerinde, erişme kontrollü karayolunda ve para ödenerek yararlanılan karayollarının kamuya açık kesimlerinde ve belirli bir karayolunun bağlantısını sağlayan deniz, göl ve akarsular üzerinde kamu hizmeti gören araçların, karayolu araçlarına ayrılan kısımlarında da bu Kanun hükümleri uygulanır) düzenini sağlamak ve trafik güvenliğini ilgilendiren tüm konularda alınacak tedbirleri sürücü ve yayaların güvenliği kapsamında gerçekleştirmek.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Trafik cezası sorgulama ve MTV sorgulama Hakkında Yapılan Yorumları

  1. […] Trafik cezası sorgulama ve Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme […]

  2. […] İdaresi Başkanlığı üzerinden hiçbir para veya şifre girmeden, sadece ruhsat bilgilerinizle CEZA SORGULAMA yapmak istiyorsanız tıklayınız. Aynı zamanda buradan kredi kartıyla ödeme de […]

Video Galeri