Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü ve pirim sorgulama

SGK’lı çalışmak sizin ve ailenizin devlet tarafından bir çok alanda size güvence altına alması demektir. SGK Sorgulama yapıp pirim günlerinizin ödenmesini takip ederek sizin ve ailenizin hem bu günlerde, hem de ileride başınıza gelebilecek her hangi bir durumda size güvence altında olmanız anlamını taşır.

Çalışanların geleceğe yaptıkları en büyük yatırım aracı SGK‘nı tam anlamıyla ödenmesini sağlamak ve emekli olup yaşlılığında belli bir maaş alabilmektir. Bu konuda çalışanların çalıştıkları işyerine bu konuda baskı yapmaları ve titizlikle işverenlerin ödedikleri tutarları pirimleri takip etmeleri gerekiyor. Aşağıdaki verdiğimiz linkten SGK Hizmet dökümünüzü, pirim gün sayınızı ve ne kadar pirim ödendiğini görebilirsiniz. Ödenilen pirimlerin yüksekliği emeklilikte sizin daha iyi bir emeklilik maaşı almanıza neden olur. (Eskiden son yıllara bakılan pirim ödemeleri, geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeyle tüm yılların kapsamaktadır ve buna göre maaş ödenemektedir.) Bu yeni uygulamada alacağınız maaşı etkilemektedir.

Pirim ödemelerininin ilk yıllarında SGK’ya yüksek ödenmesi, daha sonra ödenecek pirimin düşükten ödenmesi hep sorulan bir sorudur. Acaba emekli maaşım düşer mi diye. Bu konuda devletimiz gerekli olan önlemleri almış ve emekli olunca alacağınız maaşı düşürmeyecek bir sistem uygulamaktadır.

T.C. İLE SGK HİZMET DÖKÜMÜ VE PİRİM GÜN SAYISI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

SGK ilk işe giriş tarihi önemli olduğu için bunun yansımaları ileride yaşayacaksınız. Yaşlanınca size maddi anlamda destek, sağlık anlamında hizmetlerden faydalanabileceğiniz, devlet güvencesi altında bir devlet kurumudur.

Bu kadar pirim sorgulama yaptıktan sonra NE ZAMAN EMEKLİ OLACAĞINIZI öğrenmek istiyorsanız tıklayınız.

4/a 4/b 4/c 4/D nedir?

İki kanun maddesi işçilerin çalışma hayatlarını düzenler. Biri 657 sayılı kanun, diğeri ise de 5510 sayılı Kanun maddesi. 4/a 4/b 4/c 4/D SGK prim sorgulama için tıklayınız.

T.C. kimlik no ile e-devlet üzerinden size özel bilgileri girerek şifresiz olarak pirim günlerinize ve sigortali hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.

T.C ile SGK sorgulama için tıklayınız…

SGK ile ilgili soruların cevabını öğrenmek için tıklayınız… Buradan rapor parası ile ilgili bilgilere, emeklilik ile ilgili bilgilere, emekli olunca ne kadar maaş alacağınıza, ne zaman emekli olacağınıza dair bilgilere, e devlet hizmet dökümlerine, SGK borçlarınız sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz, doğum, geçici iş görememezlik, haberler gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz…

Bağ-kur borcunuzu da sorgulama yapabilirsiniz online olarak.

Sadece sorgulamalar interaktif ortamdan yapılmıyor. Aynı zamanda SMS ile de sorgulamalar yapabilirsiniz. SMS ile online bildirilen hizmetler için tıklayınız.

Çalışanların bir diğer bilgilere ulaşma şekli ise de e-devlet üzerindendir.

E-devlet sorgulama için tıklayınız.

Aynı zamanda doğum borçlanması yaparak emekli olmak isteyen kadınların ister şimdi ister emekliliklerine yakın ödemeleri gerekmektedir. Doğum borçlanması yapmanız size erken emeklilik olarak geri dönmez. Başka etkileri vardır.

Halk arasında çeyiz parası olarak bilinen evlenme ödeneği de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yetimler için yaptığı ödemelerinden biridir. Yetim aylığı alan, evlenmeleri nedeniyle gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarının, evlenmek için talepte bulunmaları halinde bu ödeneğe hak kazanırlar. Erkek çocuklarının bu konuda bir hakkı yoktur.

Çalışan işyerinde bir iş kazasına maruz kaldıysa veya bir meslek hastalığından dolayı rapor aldı ise SGK rapor parası halk arasında yaygın olarak bilinen adı ile istirahat parası (Rapor Parası) almaya hakkı bulunuyor. T.C. numaranız ile şifresiz olarak sorgulama yapabilirsiniz.

Önemli not: Daha önceki çalışma hayatında SGK’lı olarak çalışan ama daha sonra devlet memuru olan vatandaşlarımızın pirim sorgulamalarında eski pirim sayıları gözükmemektedir. Bunun nedeni emekli sandığı 4/c olarak adlandırılır. Emekli Sandığı’na kayıtlı olarak görev yapan vatandaşlarımız ayrıca 4/c bölümünden sorgulama yapmaları gerekiyor… Böylece karışıklığa mahal vermeden ne kadar pirim ödediklerini öğrenebilirler.

Tarımda çalışan vatandaşlarımızın sigortalılık durumlarını sorgulama yapmaları için aşağıdaki linke tıklamaları yeterli olacaktır.

T.C. ile Tarım Sigortası Prim Borcu Sorgulama

Aynı zamanda SGK Mobil uygulamalar için: TIKLAYINIZ?

Diğer bir yöntem isede e-devlet üzerinden SGK Sorgulama yapmaktır.

Sorgulamayı nasıl yapacağınızı videolu bir biçimde öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyiniz…

 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK İLETİŞİM MERKEZİ “ALO 170” ile 7/24 hizmet alabilirsiniz.

Bağkur’dan emekli olmayı hedefleyenler için…

Bağkur Emeklilik Gün Sorgulama için tıklayınız…

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM DİYE MERAK EDİYORSANIZ TIKLAYINIZ.

4/a 4/b ve 4/c nedir, ne demektir?

Türkiye Cumhuriyeti, kanun maddeleri, yönetmelikler ve mevzuatlarla çalışanlarını ve görevlerini bir birinden ayırmıştır. Aynı zamanda işverenlerini de bu şekilde ayrı kanun maddeleri ile yapmaları gerektiklerini belirtmiş ve yapmayanlar için de cezai yaptırımlar ile kendini güvence altına almıştır.

Bir işçinin de kendini güvence altına alması hak olduğu kadar da SGK pirim gününü sorgulayıp takip etmesi hem kendisi hem de ailesi açısından önemlidir.

Sigortalılar, devlet nezninde nasıl ifade edilir?

İki kanın maddesi vardır ki bunlar işçilerin çalışma hayatlarını düzenler. Biri 657 sayılı kanun, diğeri ise de 5510 sayılı Kanun maddesi.

4/A, 657 sayılı kanuna tabi, memur statüsünde bulunan çalışanlardır.

4/B 657 sayılı kanuna tabi, sözleşmeli çalışanlar,

4/C 657 sayılı kanuna tabi, geçici personel,

4/D 657 sayılı kanuna tabi, geçici işçiler,

bunlara dikkat ederseniz harfler büyük yazılmıştır…

4/a, 5510 sayılı kanuna tabi SGK’lı çalışanlar,

4/b, 5510 sayılı kanuna bağlı bağ-kur çalışanları,

4/c 5510 sayılı kanuna bağlı, emekli sandığına bağlı işçiler,

burda da harfler küçük yazılmıştır.  5510 sayılı Kanuna göre 4 a  4 b  4 c aslında 4 1a  4 1b  41c olarak geçmektedir.

01.10.2008’den önce emekli sandığına tabi olanlar, 5434 sayılı kanuna tabidirler. Daha sonra bu çalışanlar şimdiki kanun maddesine tabi olmuşlardır.

Tüm ilçe müdürlüklerine ulaşmak istiyorsanız  tıklayınız.

SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü ve pirim sorgulama

SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü ve pirim sorgulama

SGK, SGK (SSK) Hizmet Dökümü’nü yeniden şifresiz görebilme imkanı sağladı. SGK Hizmet Dökümü’nü görmeniz için önce yukarıdaki SGK Hizmet Dökümü linkine tıklayınız. Önünüze gelecek ekranda “TC Kimlik No, Baba Adı, Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz İl ve İlçe, Cilt No, Aile Sıra No ve Doğum Tarihi” bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Sonrasında açılacak sayfada “Hizmet Dökümü 4A” linkine tıklayarak, SGK Hizmet Dökümü’nü görebilirsiniz. SGK Hizmet Dökümü’ne “edevlet şifresi” ile turkiye.gov.tr adresinden de ulaşabilirsiniz.

Devlet memurlarına ait tüm bilgilerinin depolanması, elektronik (web) ortamda takibi, gereksiz yazışmaların, zamandan tasarruf ve Emekli aylığı bağlanma süresinin en aza indirilmesi hedeflenmiştir. Bu bilgilerin işlenmesinde oluşturulacak kolaylıklardan dolayı “HİTAP” Hizmet Takip Projesi başlamıştır. SGK hizmet takip programı en genel tanımı ile devlet kurumlarında görevli olarak çalışan memurların verilerini tek merkez içerisinde toplanmasına olanak sağlar.

SGK Hizmet Takip Programı

SGK islami açıdan sakıncası var mıdır?

Sosyal Sigortalar Kurumu, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur gibi Sosyal Güvenlik Kurumları, kuruluş amacı gereği insanların sosyal güvenliği, sağlık yardımı ve emeklilik ihtiyaçları gibi hizmetlerini karşılamaktadır. Bu kuruluşların mevzuatı dahilinde bir kimsenin pirim ödeyerek (veya kendi adına pirim ödenmesi suretiyle) günü gelince emekli olması ve emeklilik haklarından istifade etmesinde bir sakınca görülmemektedir. Kaynak: sorularlaislamiyet.com

Etiketler: , , , , , , , ,

SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü ve pirim sorgulama Hakkında Yapılan Yorumları

 1. […] maaşlarına fark olarak uygulanmaktadır. 2000 yılından önce emekli olanların, daha sonra emekli olanlardan maaşları oldukça düşük olduğundan dolayı, yapılan çalışmalar neticesinde […]

 2. […] geçirmiş olanlar Türkiye’de Sosyal Sigortalar Kurumu’na(SSK) borçlanmak sureti ile emekli olabilmektedirler. Bu konuda belirli şartları yerine getirmiş olmak gerekiyor. Bu şartlar […]

 3. dürdane sormadangeç diyor ki:

  Size bir sorum olacaktı, prim borcu olan esnaf ve sanatkarlar ile ailelerinin sağlık yardımından yararlanabilecekler mi? bilgi verirseniz sevinirim..

  • Türk Devlet diyor ki:

   1479 sayili Kanunda esnaf ve sanatkarlar ile ailelerinin saglik yardimlarindan yararlanmalari için hiç prim borcu olmamasi gerekmekte iken tasari ile prim ödeme yükümlülükleri, takip eden aydan baslatilmak ve 1 ay prim borcunu aksatmalari durumunda dahi saglik yardimlarindan yararlanma imkani getirilmistir.

 4. PERİHAN diyor ki:

  2000 YILINDA SGKLI OLDUM YAŞIM 40 KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLURUM

  • Türk Devlet diyor ki:

   Erken emekliliğiniz (meslek hastalığı, basın çalışanı olmak veya askerliği ödemek vb. gibi..) 60 yaşında emekli olacaksınız.

 5. merve merve diyor ki:

  SİZE İKİ SORUM OLACAKTI
  1-2000 YILINDA SGKLI OLDUM 2011 AĞUSTOSTA EMEKLİ SANDIĞINA GEÇİŞ YAPTIM SSK HİZMET DÖKÜMÜ GÖREBİLİYORUM ANCAK EMEKLİ SANDIĞI HİZMET GÜNLERİMİ GÖREMİYORUM. BUNLARI NEREDEN GÖRÜP ÖĞRENEBİLİRİM?
  2-NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

  • Türk Devlet diyor ki:

   Emekli sanığı 4/c olarak geçmektedir. turkiye.gov.tr adresinden öğrenebileceğiniz gibi aşağıdan şifresiz olarak da sorgulama yapabilirsiniz. Emekli sandığı hizmet dökümünü görmek için tıklayınız.
   4/C hizmet dökümü
   60 yaşında emekli olabilirsiniz..

 6. fatma fatma diyor ki:

  ben 1996 senesinde 3 yil calismisligim var.sonra almanyaya gittim.bilgisayardan t.c kimlik numaramdan calismiligim görünmüyor.beni yardimci olurmusunuz?

  • Türk Devlet diyor ki:

   SGK’dan kaynaklanan bir sorun diye düşünüyorum. Bu konuda bölgenizdeki SGK müdürlüğüne gitmenizi öneririm..

 7. gürkan diyor ki:

  26.12.2006 girşliyim ve toplamda 1115 günüm var 1986 doğumluyum ne kaç yaşında emekli olucam

  • Türk Devlet diyor ki:

   SGK sorgulamanızı görebilmem için sizin T.C. kimlik numaranıza ve kimlik bilgilerinize ihtiyacım bulunuyor.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Gürkan bey, 2046 yılında, 60 yaşında ve emekli olabilmeniz için 31 yıla ihtiyacınız var. 7 bin gün üzerinden emekli olacaksınız ve 5885 pirim günü yatırmanız gerekiyor. Bu da yaklaşık 17 yıl daha sigortalılık süreniz geçmesi demektir.

 8. SGK SORGULAMALARI diyor ki:

  SGK sorgulamaları hakkında yaptığınız bilgilendirme için teşekkürler. SGK sorgulama ekranında sanki bir sorun var. Tüm SGK sorgulamaları sorunlu, ya da ben sorun görüyorum. SGK sorgulama yapamıyorum. Artık e devlet SGK sorgulama yapmamız için istiyor sanki sistem. Bilginiz var mı e devlet SGK sorgulama mı yapmamız isteniyor.

Yorum Yaz