Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Özürlü Maaşı Sorgulama

Özürlü maaşı sorgulamamak için neler yapmaları gerektiği, engelli vatandaşlarımızın maaşı sorgula yaptıkları yer neresidir, engelli maaşı telefon ile sorgulama yaptıkları telefon numarası kaçtır, engelliler maaşlarını nereden öğrenebilir hakkında genel bilgi…

T.C. Devleti’nin, 2022 sayılı Kanun kapsamında engelli vatandaşlarımız için ALO 144 Sosyal Yardım Hattı bulunuyor. Bu telefonu arayan engelli vatandaşlarımız başvuru durumu sorgulama, ödeme bilgisi öğrenme ve benzeri işlemlerini rahatlıkla öğrenebilirler. Sabit ve mobil hatlardan 144 arayan özürlü vatandaşlarımız, ücretsiz olarak Alo Sosyal Yardım Hattı’ndan yararlanabilirler. Bu telefonun diğer tarafından profesyonel iletişim desteği verilmektedir.

Aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim Merkezi VCC sistemi ile işitme engelliler için “işaret dili” ile çağrı merkezinden hem sesli hem görüntülü olarak hizmet veriyor. 3G uyumlu telefonlardan 08.00-17.00 saatleri arasında 0532 755 01 44 numaralı telefondan işaret diliyle karşılıklı görüşme yapılıyor.

Özürlü maaşı, 18 yaşından büyük engelli bireyler ve bakmakla yükümlüğü olduğu 18 yaşından küçük özürlüler için ödeme yapılır.

Özürlülerin bilgi alması

Özürlülerin bilgi alması

Diğer bir yöntem ise yine 2022 sayılı Kanun kapsamında bulunan aylıklara ilişkin iş ve işlemler için Bakanlığın binasında bulunan Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği koordinasyonunda hizmet veren “Beyaz Masadan” durumlarına ilişkin bilgi alabilirler. Bakanlığığın ana hizmet binasının giriş katında bulunan Beyaz Masa mesai saatleri içinde tüm sorularınıza cevap vermektedir.

Öte yandan 2022 sayılı Kanun kapsamında verilen ödemelere ilişkin rapor yükseltme, yeni aylık türüne başvuru ve benzeri tüm iş ve işlemlerini ikametgâhlarının bulunduğu İl veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak rahatlıkla sorunlarına cevap bulabilirler.

Özürlü maaşı almak için ispat gereklidir. Devlet hastanelerinden alınan özürlü sağlık kurulu raporuna göre özürlü (özür oranı % 40 – % 69) ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli (özür oranı % 70 ve üzeri) olan, kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış ve bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya bir mevzuat gereği devamlı bir gelire sahip olmayan, her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması, kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişiler bu haktan yararlanırlar.

Nasıl başvurulur ve gerekli belgeler…

Gerekli belgelerle SGK müracaat edilir. Bu belgeler, başvuru formu, özürlü sağlık kurulu raporu, aylık talebinin vasi tarafından yapılmış olması durumda mahkemeden alınan vasilik belgesi, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alınacak adres bildirim formu, özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir işe yerleştirilmemiş özürlü bireyler için Türkiye iş kurumuna doğrudan kendilerinin veya yazılı talepleri üzerine ya da mahalli maliye teşkilatları tarafından adlarına başvuru yapıldığına dair belge ile ikamet ettikleri yerdeki defterdarlık veya malmüdürlüğüne başvurulur.

AYLIK BİLGİSİ HESAPLAMA SORGULAMA

2022 T.C. no ile özürlü maaş sorgulama

Özürlü Maaşı Sorgulama Ve Evrak Takibi İçin

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz