Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Otistik çocuğu olan babaya erken emeklilik müjdesi

Otistik çocuğa sahip olan babaya müjdeli haber. 5 yıl erken emeklilik hakkı geliyor.

Şu anda bulunan mevzuata göre, ağır engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı bulunuyordu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Dünya Otizm Farkındalık gününde müjdeyi tüb babalara verdi. Yeni uygulamaya göre babalar da 5 yıl erken emekli olabilecek. Bakan Fatma Şahin “Otizm Spektrum Bozukluğu Eylem Planı” tanıtım toplantısında, yapılacak düzenlemelerin engellilere yönelik bir lütuf ve imtiyaz değil hak olduğunu vurguladı.

Sorunun engellilerin değil engelsizlerin zihninde, gönlünde olduğunu belirten bakan Şahin, “Hiçbir ortamda engellilerle bir araya gelmemiş kişilerin oranı yüzde 50’nin üzerinde. Birlikte yaşama kültürü sağlandığında sorun kalmaz” diye konuştu. Yeni uygulamayla birlikte, otizmli çocuğu olan babalara 5 yıl erken emeklilik hakkı geliyor.

Engellilere erken emeklilik Hakkında bilgi için tıklayınız.

ERKEN EMEKLİLİK: Çocuğu otizmli olan babalara 5 yıl erken emeklilik hakkı sağlanacak. Annelerin yarı zamanlı ya da evden çalışma modeli ile işlerine devamı sağlanacak.
EVDE BAKIM: Otizmlilere evde tıbbi bakım, telefonla hizmet, eve yemek servisi, daha ucuz ve kısa sürede evlere bakım ve onarım hizmetleri sağlanacak.
SINAVLARA DÜZENLEME: Merkezi sınavlar (SBS,YGS, LYS) otizmli öğrencilerin başarısını ölçmede yetersiz kaldığından, müfredata dayalı ölçme ve değerlendirme yapılacak.
GÖLGE ÖĞRETMEN: Kaynaştırma sınıflarındaki otizmli öğrenciler için gölge öğretmenlik getirilecek. Kaynaştırma kayıt yapmayan okul yönetimlerine yasal yaptırım uygulanacak. Yetenek sınavı kaynaştırma raporları dikkate alınarak düzenlenecek. Devamsızlık normalin 2 katı (40 gün) olacak.
ÖZEL TAKİP: Otizmi olanlar Sağlık Bakanlığı tarafından izleme programına alınacak. 0-3 yaş erken müdahale modeli geliştirilip uygulanacak. Sağlık kuruluşlarında psikolojik danışmanlık, yol göstericilik için “aile destek birimleri” kurulacak. Gençler için iş koçları görevlendirilecek.

Otistik çocuğu olan babaya erken emeklilik müjdesi Hakkında Yapılan Yorumları

  1. murat diyor ki:

    ne zaman geliyor

    • Türk Devlet diyor ki:

      Bu konuda bir açıklama yapılmadı… Bu konuda biz de haber bekliyoruz. Aile bakanlığının ALO 183 hattından daha net bir bilgi alabilirsiniz…

Yorum Yaz