Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Otistik çocuğu olan babaya erken emeklilik müjdesi

Otistik çocuğa sahip olan babaya müjdeli haber. 5 yıl erken emeklilik hakkı geliyor.

Şu anda bulunan mevzuata göre, ağır engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı bulunuyordu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Dünya Otizm Farkındalık gününde müjdeyi tüb babalara verdi. Yeni uygulamaya göre babalar da 5 yıl erken emekli olabilecek. Bakan Fatma Şahin “Otizm Spektrum Bozukluğu Eylem Planı” tanıtım toplantısında, yapılacak düzenlemelerin engellilere yönelik bir lütuf ve imtiyaz değil hak olduğunu vurguladı.

Sorunun engellilerin değil engelsizlerin zihninde, gönlünde olduğunu belirten bakan Şahin, “Hiçbir ortamda engellilerle bir araya gelmemiş kişilerin oranı yüzde 50’nin üzerinde. Birlikte yaşama kültürü sağlandığında sorun kalmaz” diye konuştu. Yeni uygulamayla birlikte, otizmli çocuğu olan babalara 5 yıl erken emeklilik hakkı geliyor.

Engellilere erken emeklilik Hakkında bilgi için tıklayınız.

ERKEN EMEKLİLİK: Çocuğu otizmli olan babalara 5 yıl erken emeklilik hakkı sağlanacak. Annelerin yarı zamanlı ya da evden çalışma modeli ile işlerine devamı sağlanacak.
EVDE BAKIM: Otizmlilere evde tıbbi bakım, telefonla hizmet, eve yemek servisi, daha ucuz ve kısa sürede evlere bakım ve onarım hizmetleri sağlanacak.
SINAVLARA DÜZENLEME: Merkezi sınavlar (SBS,YGS, LYS) otizmli öğrencilerin başarısını ölçmede yetersiz kaldığından, müfredata dayalı ölçme ve değerlendirme yapılacak.
GÖLGE ÖĞRETMEN: Kaynaştırma sınıflarındaki otizmli öğrenciler için gölge öğretmenlik getirilecek. Kaynaştırma kayıt yapmayan okul yönetimlerine yasal yaptırım uygulanacak. Yetenek sınavı kaynaştırma raporları dikkate alınarak düzenlenecek. Devamsızlık normalin 2 katı (40 gün) olacak.
ÖZEL TAKİP: Otizmi olanlar Sağlık Bakanlığı tarafından izleme programına alınacak. 0-3 yaş erken müdahale modeli geliştirilip uygulanacak. Sağlık kuruluşlarında psikolojik danışmanlık, yol göstericilik için “aile destek birimleri” kurulacak. Gençler için iş koçları görevlendirilecek.

Aynı zamanda yeni çıkan torba yasanın ayrıntılarını öğrenmek içinh 170 hattını arayabilirsiniz…

Etiketler: , , ,

Otistik çocuğu olan babaya erken emeklilik müjdesi Hakkında Yapılan Yorumları

 1. murat diyor ki:

  ne zaman geliyor

  • Türk Devlet diyor ki:

   Bu konuda bir açıklama yapılmadı… Bu konuda biz de haber bekliyoruz. Aile bakanlığının ALO 183 hattından daha net bir bilgi alabilirsiniz…

 2. şaban hepekbiç diyor ki:

  enğelli cocuğu olan babaya erken emeklilik bu yeni çıkacak torba yasasındamı var 2013de aile bakanımız fatma şahin nisan ayında söğlemişti şimdiki aile bakanımız bunu devam ettirecekmi acaba böğle bir şey yoksa böğle bir haber yazmayın yazık zaten enğelli cocuğu babanın yeteri kadar sıkıntısı var eğer vıctanlı olan yetkililer böğle bir yasa çıkartılarda babada cocuğuna bol bol vakit ayırır ve onunla beraber olur allah yardımcı olsun tüm enğellisi olana

  • Türk Devlet diyor ki:

   Söylediklerinize katılıyorum Şaban bey. Engellilerin ne denli zorluklar içinde olduğnu biliyorum. Bu haber zaten 2013 yılında yazılan bir haber. Madem yazdınız size engelliler ile ilgili torba yasada olan birkaç maddeyi paylaşıyorum.

    Tasarıya göre, korumalı iş yerlerinde istihdam edilen zihinsel ve ruhsal engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100’ü tutarında iş yeri indirimi yapılacak. Engelli istihdamı teşvik edilecek.

    Tekerlekli sandalye ya da sedye kullanımı zorunlu olan engellilerin yüksek tavanlı araçları için de ÖTV indirimi yapılacak.

    Türkiye Diyanet Vakfı’na ait hastaneler Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na devredilecek. Türkiye’de tedavi talebinde bulunan yabancı uyruklu hastaların giderleri ile hastaların kendileri ve refakatçilerinin her biri için belirlenecek konaklama giderleri Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından karşılanacak.

    Engellilere yönelik, öncelikle bulundukları ortamda bağımsız yaşayabilmeleri için durumlarına uygun olarak gerekli psikososyal destek ve bakım hizmetleri sunulacak. Toplumsal hayata katılım ve eşitlik temelinde engellilere habilitasyon ve rehabilitasyon hizmetleri verilecek. Habilitasyon ve rehabilitasyon kararının alınması, planlanması, yürütülmesi ve sonlandırılması dahil her aşamasında engelli ve ailesinin aktif ve etkin katılımı sağlanacak.

    Yurtdışından getirilen telefonların gerçeğe aykırı şekilde kayıt altına alınması ile GSM aboneliklerinin kişinin bilgisi dışında yapılması ve bu şekilde kişinin bilgi ve rızası dışında oluşturulan aboneliklerin bu özellikleri bilinerek kullanılması yasaklanıyor.

    Gerçek kişi veya özel hukuk tüzel kişilerine ait sosyal hizmet kuruluşlarında eksiklik veya aykırılığın tespiti halinde, 16 yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının 10 katından 50 katına kadar idari para cezası verilecek.

    Birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli varsa hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında, birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılacak. Ev tipi sosyal hizmet birimlerindeki hizmetler, kesintisiz verilecek.

    Tasarıya göre, internette özel hayatın gizliliğinin ihlaline ilişkin başvurularda, TİB Başkanı, söz konusu yayına erişimi resen engelleme kararı alabilecek. İnternette kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişi, direkt olarak mahkemeye başvurabilecek. Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulacak. Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içeriği, haberdar edilmesi halinde yayından çıkarmakla yükümlü olacak.

    Sürücü koltuğu hariç 9 ila 16 oturma yeri olan toplu taşıma araçları, yolcu gemileri ile özel ve kamu şehirlerarası toplu taşıma araçları ile turizm taşımacılığı yapılan araçlar 7 Temmuz 2018’e kadar engelliler için erişilebilir duruma getirilecek.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Otistik çocuğu olanlar için 2008 yılında çıkarılmış kanun maddesi doğrultusunda erken emekli olma hakkı getirilmiştir. Bu hakkı umarım kullanıyorsunuzdur.

 3. murat diyor ki:

  ben 38 yaşında bir engelli babasıyım benim toplam 4700 gün çalışmşlığım var buna ramen 17 sene beklemem lazım şimdi muhatabım kimse ona soruyorum evim kira 3,üncü kat olmasına ramen harabe gibi ve işşizim bu sıtıres altında ben 55 yaşını görebilrcekmiyim

 4. kenan diyorki diyor ki:

  Ben 45 yaşındayım 14 yaşında otistik oğlum var eşim astım hastası çocuğa artık gücü yetmiyor ben çalışıyorum 8600 günüm var yaşı bekliyorum daha 5 yılım var bu yasa ne zaman çıkacak buradan yetkililere sesleniyorum allah aşkına bizlere yardım edin çok zor durumdayız çocuğumun bana ihtiyacı var lütfen biran önce bu konuyu ele alın engelli aileler çok zor durumda lütfen yardımedin buradan sayın başbakanımıza sesleniyorum bizi anlayacağından eminim bu konuyu meclise taşıyın lütfen saygılarımı sunuyorum teşekkür ederim.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Kenan bey, yeni çıkacak torba yasada otistik çocukları olan babaların erken emeklilği için kanunun çıkmasını bekliyorduk… Ama malesef babalar için böyle bir yasa çıkmadı… Bu torba yasada engelliler için emeklilik (yani geçmişe dönük ödeme yapan engellilerin emekli olabilecekleri) şartı çıktı…

Yorum Yaz