Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Engelli ve Özürlü maaşını nasıl alır?

(2022 sayılı kanun kapsamında) Engelli ve Özürlü maaşları ile ilgili bilgi. Engeli ve Özürlü maaşını nasıl alır? Özürlü ve engelli maaşları hakkında bilgi.

T.C.’nin 2022 sayılı kanun kapsamında yer alan, özürlüler ve engellilerin maaşlarını almaları için yapması gereken kendisinin yada vasisinin bulundukları mal müdürlüklerine yada kaymakamlıklara gitmeleri gerkli. Buraya yapılacak başvurudan sonra alınan form ve istenilen evraklarda gerekli olan işlemleri yaptıktan sonra tekrardan aldığınız yere teslim etmeniz gereklidir. Özürlü maaşı alınabilmesi için ilgili kişinin en az % 40 oranında özrünün olması ve bunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekmektedir.

Engelli ve Özürlü maaşını nasıl alır?

Engelli ve Özürlü maaşını nasıl alır?

Unutulmamalıdırki bu ödenen maaşlar, sadece belirli oranlarda engele sahip kişilere ödenmektedir. Engel durumu değişin kişilerin maaş durumları da değişmektedir.

Bunun yanı sıra yatalak yada bakıma muhtaç olan aşırı derecede özrü bulunan kişilere bakanların devlet tarafından evde bakım parası ödenmektedir.

Öte yandan hem engelli maaşının hem de evde bakım tutarının ödenmesi için ilgili kişilerin sigorta girişlerinin olmaması ya da herhangi bir emekliliklerinin olmaması şartı aranmaktadır. Ancak bu durumlarda Engelli özürlü maaşı ile evde bakım parası ödemesi yapılabilmektedir. Engelli Bununla birlikte hane halkı gelirinin de belirlenen kriterler doğrultusunda olması gerekmektedir. Hane halkı geliri hesaplanırken toplan gelir kiranın düşülmesinin ardından kişi başına düşen gelirden hesaplanır.

Etiketler: , , ,

Engelli ve Özürlü maaşını nasıl alır? Hakkında Yapılan Yorumları

  1. mehmet diyor ki:

    slm benim esim 1,67 özürlüraporu alıdı buna nasıl bisekilde yardımalır acaba

    • admin diyor ki:

      1.67’lik rapor oranı olamaz. Daha detaylı bilgi verebilmez için rapor oranınızı belirtmeniz gerekiyor.

Yorum Yaz