Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Emekli Aylık Kesintisi 4C

Emekli aylık kesintisi 4C , Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi aracılığı ile hizmete sunmuş olduğu uygulama ile yapılabilmektedir. Bu uygulama sayesinde emekli aylığı bilgilerine erişilebilmekte ve aylık maaş kontrolü gerçekleştirilebilmektedir. Emekli aylık kesintisi 4C takip edebilmek için E-Sgm kapsamında hizmet vermekte olan hizmet sorgulama ekranı kullanılabilmektedir. Bu ekrana sorgulama yapılacak olan kişinin TC Kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olmuş olduğu il ile cilt numarası ve doğum yılı bilgilerinin ekranda ilgili alanlara doğru olarak girilmesi gerekmektedir. Bu alanların eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasının ardından uygulama ekranına giriş yapılabilmektedir.

Emekli Aylığı kesintisi

Emekli Aylığı kesintisi

Emekli aylık kesintisi 4 c emeklinin muvafakat vermesi sureti ile yapılabilmektedir. Ancak nafaka borçları ile devlete ait kimi alacaklar bu kapsamın dışında kalmaktadır. Emekli aylığından ne kadar kesinti yapıldığı banka hesabınıza ne kadar tutarda bir emekli aylığı yatırılacağı gibi bilgilere bu alandan hızlı bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. Tüm bu hizmetlere ek olarak müstehaklık, provizyon gibi hizmetlere de yine bu uygulama ekranından erişim sağlanabilmektedir. Emekli aylık kesintisi 4C için de 4A içinde bu uygulama ekranından yararlanabilme imkanı bulunmaktadır.

4C nedir? 4/C hakkında bilgi…

57 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, memurlar ile sözleşmeli ve geçici personeller A, B, C fıkralarıyla tanımlanıyor.

C fıkrası, özelleştirmelerden dolayı başka kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilecek geçici personeli kapsıyor. C statüsünü tanımlayan ilk koşul, 1 yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olması. İşte, bu şekilde çalışanlara 4-C’li deniyor. Peki TEKEL işçileri için bu uygulama ne anlama geliyor?

Bu maddeye göre, bir işçi en çok 10 ay çalışabiliyor, bu süre 4 aya kadar inebiliyor.

Geçici personellere tahsil dereceleri dikkate alınarak belirlenecek brüt aylık ücretler ödeniyor.

Özelleştirilen işyerlerindeki birçok işçi 4-C kapsamına da alınmadı. İşsiz kalan işçi sayısı onbinlerle ifade ediliyor.

Hizmet sözleşmesi feshedilen işçilere kıdem ya da ihbar tazminatı da ödenmiyor.

Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinde “Kamu hizmetlerinin (a) Memurlar,(b) Sözleşmeli Personel, (c) Geçici Personel ve (d) İşçiler tarafından” yürütüleceği belirtiliyor.
4’üncü maddenin c fıkrasında geçici personel’in tarifi veriliyor: “Geçici personel, bir yıldan daha az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Bakanlar Kurulu’nca karar verilen görevler ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kişilerdir.”
Özelleştirmede işsiz kalacaklar hakkındaki karar nedir?
Bakanlar Kurulu, 2004 yılında özelleştirme ile işsiz kalanların ve daha sonra kalacakların 4c maddesine göre “geçici personel” olarak çalıştırılmalarını kararlaştırdı.
Özelleştirme sonucu iş akdi feshedilenler, 30 gün içerisinde başvururlar ise, bir mali yıl içinde on ayı geçmeyecek şekilde istihdam ediliyorlar.

Etiketler: , , ,

Emekli Aylık Kesintisi 4C Hakkında Yapılan Yorumları

  1. […] Emekli Aylık Kesintisi 4C hakkında bilgi için tıklayınız. […]

Yorum Yaz