Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Emekli Aylık Kesintisi 4C

4/c nedir?

Devlet Memurları Kanunu memurlar ile sözleşmeli ve geçici personeller A, B, C harfleriyle adlandırılıyorlar. C fıkrasıda, geçici personeli veya sezonluk çalışan personele deniyor

4/c’liler en çok 10 ay çalışabildikleri gibi, bu süre 4 aya kadar da düşebiliyor. Bu geçici personel eğitim düzeyleri dikkate alınıyor. Bu belirlemeler de brüt aylık ücretlere etki ediyor.

Emekli Aylık Kesintisi 4C

Emekli Aylık Kesintisi 4C

4/c’li olarak çalışanların hizmet sözleşmesi feshedilen işçiler kıdem ya da ihbar tazminatı da ödenmiyor.

Emekli aylık kesintisi 4/c

Emekli aylık kesintisi 4/c, SGK’nın resmi internet sitesi aracılığıyla verdiği hizmet ile zahmetsizce yapılabilmektedir. Bu uygulama ile emekli aylığı bilgilerine erişilebilmekte ve aylık maaş kontrolü yapabilirsiniz. Emekli aylık kesintisi 4/c‘yi takip etmek istiyorsanız, SGK’nın E-Sgm kapsamında hizmet verdiği ekrandan sorgulama yapabilirsiniz. Buradan sorgulama yapabilmek için bireyin TC Kimlik bilgileri girilmesi yeterli olacaktır.

4/c’lilerin ne zaman emekli olacağını sorgulamayı buradan yapabilirsiniz. Aynı zamanda emekli olunca ne kadar maaş alacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Emekli aylık kesintisi 4/c kişinin muvafakat vermesi ile gerçekleşir. Ama nafaka borçları ile devlete ait borçlar bu kapsamın dışındadır.

Etiketler: , , , , , ,

Emekli Aylık Kesintisi 4C Hakkında Yapılan Yorumları

  1. […] Emekli Aylık Kesintisi 4C hakkında bilgi için tıklayınız. […]

Yorum Yaz