Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Askerlik Sorgulama

1111 sayılı Askerlik Kanunu gereği, 20 yaşını geçmiş (yeni düzenlemeyle 21 yaşında) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve her erkek askerlik yapmak mecburiyeti bulunur. Askerlik bir çok avrupa ülkesinde olduğu gibi bizde de mecburidir bir hizmettir. Bu görevi yerine getirmek için TSK’nın belirli aralıklar ile asker alımları olur.

Görevini yapmakla yükümlü olan genç, ilk önce askerlik şubesine giderek muayenesini olur sülüsünü alır. TSK tarafından sülüsünü alan gence CELP gelir, yani Askeralma Dairesi Başkanlığı tarfından çağrılır. Daha sonra birliğine teslim olur. Bu alımlarda artık internet üzerinden bilgi edinmek mümkün.

Askerliğini bitiren genç askerlik şubesinden tezkeresini almık için gittiği zaman seferberlik görev emri olup olmadığını, çağırılma olursa nereye gideceklerini bir belgeyle kişiye bildirir. Böylece göreve çağırılan kişi nereye teslim olacağını ve hangi görevde yer alacağını bilir ve ihtiyacı olduğunuda orada hazır bulunur. Seferberlik görev emri sorgulama bir kaç şekilde yapılır…

Askerlik sorgulama işlemi çalışma hayatında da önemli bir yer tutar. Özellikle çalışma hayatında önemli olan Askerlik sorgulama işveren açısından önemlidir.

İstiyen kişi T.C. Kimlik Numaranız ile e-devlet (türkiye.gov.tr) sistemi üzerinden askerliğini sorgulama yapabilir ve askerlik işlemleri hakkında da bilgilere ulaşabilir. Askerlik sorgulama işlemleri (e devlet şifresi ile askerlik yeri öğrenme), acemi birliğini nere de yapacağını, ondan sonra usta birliğinizin nereye düştüğünüzü, kısa dönem askerlik, yedek subay gibi birçok bilgiyi öğrenmenizi sağlayan sorgulama sistemidir.

e-Devlet Kapısı‘nı kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Buradan sizin askerlik bilgileriniz (acemi birliği neresi, hangi ilde usta birlğine katılacağınız gibi) bulunmaktadır.

E-devlet şifresi ile e devlet üzerinden Askerlik Sorgulama – e-devlet askerlik sorgulama…

Askerliğini yapacakların sağlık durumları hakkında bilmesi gereken önemli bir kanun maddesi vardır. Nizamiyeden ilk adımlarını atmış olan milyonlarca gençimiz sağlık konusunda belirli kanunlara uymak zorundadır. Sağlık konusunda bu kadar çok kişiyi kontrol etmesi zor olduğundan kanun koyucu bir madde koymuşdur: Her asker sağlığını korumaya mecburdur… 

Kaçak durumuna düşmüşmüyümdür?

Kaçak durumuna düşüp düşmediğinizi öğrenmenin iki yöntemi vardır. Bunlardan birincisi yukarıdaki linkten e-devlet üzerinden diğeri ise şubeden telefon ederek öğrenebilirsiniz…

Bedelli Askerlik için gerekli olan şartlar;

Bedelli askerlik yapmak isteyenler neler yapmaları gerektiğini, ister e devlet üzerinden isterse de askerlik şubelerinden nasıl yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekiyor. Yapmaları gerkenleri en hızlı ve güvenilir bir biçimde gerçekleştirmek için neler gerektiğini bilmeniz gerekiyor. E-devlet üzerinden ve askerlik şubesinden bedelli askerlik için neler yapmanız gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Bedelli neden uygulanır?

Ülkenin çıkarları doğrultusunda gerek ekonomik gerek ise afetlerden kaynaklanan nedenlerden dolayı bedelli askerlik uygulaması belirli zaman dilimlerinde karşımıza çıkar. Aslında bir anlamda mecbiriyetten kaynaklanır demek yanlış olmayacaktır. Bedelli askerliğin ayrıntıların ve şartlarını öğrenmek için….

Askerlik ile ilgili bazı bilgiler?

 • Askerden muaf olabilmek için gerekli olan tek şart ise çürük raporu almıdır.
 • Eğitimlerini yapan ve tecilleri bulunan gençelerimiz ise 29 yaşından sonra asker gitmeleri gerekiyor.
 • Yeni yıl ile birlikte delet tarafından yeni bir uygulama hayatı geçirildi. Her Türk genci Artık 20 yaş değil 21 yaşında askere alınmaya başlayacaktır.
 • Askerlik yeni düzenlemeyle artık 15 aydan 12 aya düşürülmüştür.
 • Hem okuyup hem de askerlik yapabilirsiniz. Bu sizin tercihinizdir…

Okulları bitmiş satj yapacak öğrencilerin askerlik tecil durumları hakkında bilmeniz gerekenlerden biri de 3 yıl kesintisiz stajyerlek yapmak zorunda olmanız. Ama bu konunu bir tek istisnası bulunuyor ki o da askerlik. Satjyerlik yapacak adayların askerlik tecilleri hakkında bilgiye ulaşmak için…

Çürük raporu…

Askere gitmeye engel durum yaşayan vatandaşlarımız nasıl çürük raporu alır. Hangi durumlarda çürüğe ayrılırsınız. Hangi hastalığı olanlar hangi sınıfta askerlik yaparlar. Engelli vatandaşlarımızın çürüğe ayrılma durumu nedir? Geçirdikleri rahatsızlık veya ameliyet nedeniyle çürüğe ayrılma durumu. Bu duruma nasıl karar verilir. ÇÜRÜK RAPORU ALMA İLE İLGİLİ bilgi için….

Kaçak durumuna düşmek

Kaçak durumuna düşenlerin hep korktuğu bir şey vardır beni ne zaman yakalayıp götürecekler diye. Bu durum onları herzaman tedirgin eder. Yurt dışına çıkmak isterken havalanında acaba, yolda yürürken polis kontrolü sırasında, bir işe girerken acaba beni işe alırlar mı sorusu hep kafamızda olur. Bilinmesi gerekenlerden biride polis kontrolünde GBT bakarlakten Asker kaçağı sorgulama yapılır buradaki kontrollerde kaçak olduğunuz gözükmez. Kormanızı gerektirecek durum oluşmaz. Ama yurtdışı çıkışlarındaki kontrollerde güvenlik için daha ayrıntılı bakıldığı için bu durumunuz ekrana yansır ve kaçak olup olmadğınız ekranda gözükür.

Tc Kimlik numaranız ile TSK askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için aynı zamanda bazı şifrelere ihtiyaç duyarsınız. Bu ihtiyaç ise e-devlet şifresidir. E-devlet şifreniz olmadan askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştiremezsiniz. E-devlet şifrenizi size en yakın ptt şubesine giderek alabilirsiniz. Böylece askerliğe ilk adımı atmış olursunuz.

Yoklama kaçağı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Devre Kaybı

Vatani görevini yapacak genç okulunu yarıda bırakmak isteyebilir. Bu durumda bazen kişi askerliğini devre kaybı yapmak zorunda kalır. Devre kaybı yapan kişi diğerlerinden farklı değildir. Herkez gibi görevini yapar ve zamanı geldiğinde tezkeresini alır. Sadece geç gelir bu durum da geç gitmesine sebeb olur.

Tezkere bırıkma

Askerde tezkere bırakma düşünüldüğü gibi ben tezkere bırakıyorum hemen beni uzman yapacaklar diye bir kavram yoktur. Uzman olabilmenin şartları bulunuyor. Uzman olabilmek için se belirli sınavlara tabi olmanız ve o sınavlardan geçer not almanız gerekiyor. Aksi takdirde sınavı kazanamazsanız tezkere bırakamazsınız.

Seferberlik görev emri

Askerliğini yapanlar ve teskeresini almayanların Perosnel seferberlik tatbikat görev emri olup olmadığını öğrenmeniz için aşağıdaki linke tıklayınız. İkinci bir öğrenme yöntemi ise kişinin bağlı bulunduğu şubeye giderek öğrenmesi. Ama ben internetten öğrenmek istiyorum diyorsanız o da sizin bileceğiniz durum.

Personel seferberlik Tatbikat Sorgulama

E-devlet üzerinden Milli Savunma Bakanlığı askerlik sorgulama için tıklayınız.

Uzman er olarak hizmet vermek isteyen adayların, sözleşmeli uzman erbaş olabilmeliri için gerekli olan bilgiler ve uzman alımlarını sorgulama yapmak için tıklayınız. UZMAN ER ALIMI…

Askerlik Sorgulama

Askerlik Sorgulama

YURT DIŞINDA ÇALIŞIP DÖVİZ İLE ASKERLİK YAPMAK İSTEYENLER İÇİN

Yurt dışında çalışan ve belli bir süre kalan bir vatandaşımızın ne kadar döviz ödeyerek askerlik yapmak istiyorsa bunun ile ligili kanun maddesini okuyarak gerekli şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Eğer yurt dışında ödeme yapmak istiyorsanız gerekli evraklarla birlikte konsolosluklara başvurmanız gerekiyor.

Türkiye’de ödeme yapmak istiyorsanız, eğer ödemelerinizi taksitlendirdiyseniz, taksitlerini ya da bakiyenizin tamamını yurt içinde ödemek istiyorsanız,  en yakın askerlik şubesine müracaat edidinz. Yurtdışındaki statülerini muhafaza ettiklerini pasaportları, oturma ve çalışma izin belgeleri ve varsa diğer belgeler ile herhangi bir askerlik şubesine başvurunuz.
Askerlik şubesinin yaptığı inceleme sonucunda, dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için gerekli şartları taşımaya (oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek fiilen yurt dışında ikametine devam ettikleri, yurda kesin dönüş yapmadıkları, yükümlülüklerinin devamı süresince temel askerlik eğitiminde geçen süre hariç olmak üzere bir takvim yılında toplam olarak altı aydan fazla süre ile yurt içinde bulunmadıkları tespit edilenler için “Dövizle Askerlik Döviz Ödemesi Yapmak İçin Dekonta Yazılacak Bilgi Belgesi” tanzim eder ve yükümlülere verir.
Yükümlüler, bu belgelerle birlikte T.C. Merkez Bankası şubelerine giderek ödemelerini yaparlar ve ödemelerine ait dekontu askerlik şubesine ulaştırırlar.

Yurtdışında eğitim yapacak öğrencilerimizin tecilleri hakkında bilgi…

Yurtdışında eğitimlerine devam etmek isteyen öğrencilerimiz ne kadar zaman tecil hakları bulunuyor, yaşları kaç olursa bu haktan yararlanabiliyorlar, özel öğrenci ne demektir, özel öğrencilik için gerekli olan evraklar hakkında bilgi almak için…

Yurt dışında bedelli askerlik yapmanın şartlarını öğrenmek için tıklayınız. YURTDIŞI BEDELLİ ASKERLİK

Yurt dışında BAKAYA işlemleri için tıklıyınız… Yurtdışında sadece ikamet etmek şartı dışında farklı bir nedenden dolayı bulunuyorsanız.

Örneğin: Bir iş sözleşmesine dayanarak, yabancı bandıralı gemilerde en az toplam 1095 gün süre ile fiilen “gemi adamı” olarak çalışmak gibi,

Gemi adamı olarak çalışacakların ilk tecilleri ve ikinci tecilleri için konsolosluklara başvurmaları gerekiyor. Gemi adamı olarak çalışacakların belli bir zaman sonra erteleme haklarını yitirirler. Bu duruma düşmemeleri için yapmaları gerenler kesin dönüş yapmamaları ve daha fazlası…

Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile (firar, hava değişimi veya izin aşımı durumunda olduklarından arananlar dâhil) yurt içinde silâhaltına alınmamış olmak gibi,

Yurtdışında çalışanlarının askerlik şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra e-Devlete giriş yapın – A dan Z ye Kurumlar – Milli Savunma Bakanlığı – Sevk Edilecek Eğitim Merkezine tıkladıktan sonra nerede askerlik yapacağınızı acemi birliğinizi ve ondan sonra nerede askerlik yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yurt dışında ikamet eden ve çifte vatandaşlığı hak kazanmış çalışanlar Türkiye’de döviz ile askerlik yapmak istiyorlarsa ikamet ettikleri ülke de 1095 gün çalışmış olma şartları aranmaktadır. İki ülkeya tabii olan vatandaşlarımız Almanya, isviçre, vb. gibi ülkelerde askerlik hizmetlerini yerine getirmeleri durumunda Türkiye’de askerlik yapmış gibi kabul edilirler.

Randevu alma

Uzun zamadan beridir Türkiye Cumhuriyeti devleti özellikle e – devlet uygulalarını internet üzerine taşıdı. Bu sayede bir çok alanda hızı sağlamış oldu. Bu sistemi daha da hızlandırmanın bir yöntemide randevu ile çalışmak. Randevulu sistem ile askerlik işlemlerini yaparak,  sıra gelmedi, bekleme derdi, işim bitmedi, akşama maça yeteşebilirmiyim, ne zamana işlerimi hallederim diye düşünmenize gerek kalmadı. Bu sistemle artık hayatın hızına yetişebileceksiniz.

Erken terhis

Eskiden erken terhis uygulaması doğuda yapan askerler için vardı. Ama daha sonra yeni uygulamaların hayata geçirilmesiyle birlikte erken terhis olayı kalktı. Artık bulunduğunuz bölüğün komutanı size mükafat vermesiyle erken terhis olabilir.

E- DEVLET ÜZERİNDEN ER SINIFLANDIRMA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Uzman er, sözleşmeli er alımı için hangi şartlar gerekiyor. Uzman er alımında yapılacak sınav, fiziki testler hangileridir. Uzman er, sözleşmeli er hakkında detaylı bilgi için….

Yedek Subay (Astsubay) Sorgulama,

4 yıllık fakülte okumuş ve belirli bir puan almış olan gençlerimiz Yedek Subay olmaya hak kazanır. E-devlet üzerinden Yedek Subaylık durumunu buradan ulaşıp öğrenebilirsiniz.

Yeni gelen uygulama ile artık Kısa Dönem ve Yedek Subay asker olma esasları değişti. Yapılan yeni değişikliğe göre daha önceden 3 Celp halinde yapılan asker alımları artık Ağustos 2013 yılından itibaren 4 celp olarak alım gerçekleşecek. Ayrıntılar aşağıdaki linkte…

Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu Sorgulama

SGK’ya borçlanma nedir?

Askerlik borçlaması, sigortalı olarak tescil edilmiş bulunanların, er veya erbaş olarak silah altında veya Yedek Subay Okulu’nda geçen sürelerinin tamamı veya bir kısmı kendilerinin veya hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı talepte bulunmaları ile borçlandırılmasıdır.

Askerlik borçlanmaları

4/c’li olarak çalışanların aylıksız izinli olarak sayıldıkları bir dönem bulunmaktadır. Bu dönemi değerlendirmek isteyenler askerliklerini yapmak istemektedirler. Bu süreçte sağlık sigortası pirimlerinin ödenip ödenmediğini veya hangi zaman diliminde sağlık sigorta pirimlerinin ödendiğini hakkındaki bilgiye buradan öğrenebilirsiniz.

Görevlerini vatani hizmette geçiren kişilerin emeklik için gerekli SGK sorgulamalarını yaparak pirim günlerini öğrenmeleri gerekiyor. Hizmet dökümlerini alan çalışan emeklilik tarihini öğrenebilir. Ne zaman emekli olacağını öğrenmek isteyen kişi, pirim gün sayısını, işe başlama tarihini ve doğum tarihini kullanarak ne zaman emekli olacağını öğrenir. Emekliliği yaklaşan kişinin aynı zamanda emekli olunca ne kadar emekli maaşı alacağını öğremesi için T.C. kimlik bilgilerine ve SSK sicil numarasına ihtiyaç duyacaktır.

Dört yıllık üniversite bitiren yada yüksek lisans yapmak isteyen gençlerimizin, yedek subayların askerlik durumları, celp dönemleri, memur adaylarının askerlik tehiri, yüksek lisans yapanların tecil hakkı, kişisel tecil veya tecil iptali, e devlet üzerinden sevklerinde ne gibi işlemler yapabilecekleri, yurtdışında okuyan öğrencilerimizin tecil durumları, denklek durumları, nasıl yapacakları gibi konuları öğremek için tıklayınız. ASKERLİK

Türkiye’de ki tüm Askerlik şubeleri sorgulamak, adres, telefon ve fax bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Askerlik Sorgulama Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Emre Güngör diyor ki:

  Tecil öğrenmek istiyorum ama bir türlü mgrenemiyorum

  • admin diyor ki:

   Askerlik tecil sorgulama yapmak istiyorsanız e – devlet üzerinden bu konuda bir bölüm bulunmamaktadır. Nasıl tecil yapılacağını soruyorsanız, okuduğunuz kurumdan (Askerlik ile ilgili olduğunu belirtirseniz) alacağınız bir belge ile askelik şubesine başvurmanız yeterli olacaktır.

 2. fahrettin y. diyor ki:

  yurtdısındayım edevlet şifremi elçilikten temin edebilirmiyim? Türkiyeye girişte ne olur (çıkısta problem yasanabilir )

  • Türk Devlet diyor ki:

   Fahrettin bey, yurt dışında yaşayan T.C vatandaşları Türk Konsolosluklarından e-Devlet şifresi alabilirler. Eğer bu hak size sağlanmışsa Türkiye’ye girişlerde problem çıkmayacaktır.

 3. murat karahan diyor ki:

  31.12.2013 de tecilim bitiyor ne zaman giderim büyük ihtimal yardımcı olurmusunuz

 4. ilker diyor ki:

  07.04.1985 doğumluyum aöf 4. sınıf öğrencisiyim tecilim nezaman biter

  • Türk Devlet diyor ki:

   Öğrencilerin askerlikleri, Askerlik Kanununun 35/C maddesi gereğince en fazla 29 yaşına kadar ertelenir. Hatta 29 yaşının son ayına kadar devam eder…

 5. cihat diyor ki:

  30.8.1994 dogumluyum ve suan tecilliyim tehcilimi kaldırabilirmiyim kaldırırsam ne zaman askere giderim

  • Türk Devlet diyor ki:

   Cihat bey,
   Bir yanlışlık olmalı siz daha 20 yaşınızdasınız. Tecilli olamazsınız…

 6. Serkan diyor ki:

  Merhaba,

  ben 2015 yılına kadar tecilliyim ancak bazı sebeblerden dolayı tecili hemen bozdurmak istiyorum en yakın tarihi ne zaman askere gide bilirim?

  teşekkürler.

 7. alim diyor ki:

  ben 25.08.1994 doğumluyum 95 doğumluların yoklama kağıdı geldi benim niye gelmedi bilmiyorum lütfen cevap yazın

  • Türk Devlet diyor ki:

   Yoklama kağıdınızın gelmeme nedeni postada sorun olabilir veya sizi evde bulamadıkları için muhtara gitmiştir, bunun gibi bazı nedenlerden dolayı olabilir. Bunun için sizin askerlik şubenize giderek olayı aydınlatmanız gerekiyor. Yoksa yoklama kaçağı durumuna düşebilirsiniz.

 8. Emin diyor ki:

  Ben 1991 doğumluyum 2010 yılında 2 yıllık üniversiteye gittim hiçbir tecil işlemi yapmadım tecilim bitmişmidir

  • Türk Devlet diyor ki:

   Evet emin bey teciliniz bitmiştir. Çünkü hiç bir tecil işlemi yaptırmamışsınız.

 9. hakan diyor ki:

  ben 17.12.1994 doğumluyum nezaman giderim

 10. Mahmut diyor ki:

  06.08.1995 Doğumluyum Ne Zaman Askere Gidebilirim ?

 11. Erdem diyor ki:

  Benım askerlık tescilim bıttı ve yurtdısındayım 1 hafta sıra turkıyeye gırıs yapıcam sorun yaşarmıyım acaba.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Evet Erdem bey sorun yaşarsınız. Eğer tecil ettirmek istiyorsanız, bulunduğunuz ülkedeki konsolosluğa başvurmanız gerekiyor.

 12. Erdem diyor ki:

  Pekı tutuklama emrı varmı hemen tutup askere mı götürecekler

  • Türk Devlet diyor ki:

   Yok Erdem bey, tutuklama yapmazlar. Yeni düzenlemeyle tutuklamalar kalktı. Ama yakalanırsanız ceza ödersiniz.
   Yeni düzenlemeyle getirilen para cezaları, örneğin 4 aylık yoklama kaçağı kendi gelirse 296, yakalanarak getirilirse bin 187 lira ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.
   20 yıllık bir yoklama kaçağı ise yakalanırsa 46 bin 335 lira para cezası ödemek zorunda kalacak. Bu ayrıntıları göze alıyorsanız sorun yok demektir.

 13. Erdem diyor ki:

  Bilgileriniz icın cok teşekkür ederım ama sadece bi soru daha Türkiye’den askerliyimi ödeme şansım varmı varsa nasıl odeyebılırım

  • Türk Devlet diyor ki:

   ‘Türkiye’de askerlik ödeme’ derken SGK borcu ödememi, yoksa dövizle askerlik hizmeti’den mi bahsediyorsunuz.

 14. Erdem diyor ki:

  Dovızle askerlık odeme

  • Türk Devlet diyor ki:

   Yurtdışında döviz ile askerlik ödemek için iki şekilde ödeme yapabilirsiniz.
   Birincisi gerekli evraklar ile yurtdışında T.C. Konsolosluklarına başvurarak yurtdışında ödeme yapabilirsiniz.
   İkincisi ise Türkiye de ödeme yapma imkanı. Bu da ödemenizi taksitlendirdiyseniz, taksitlerini ya da bakiyenizin tamamını yurt içinde ödemek isteyenler; en yakın askerlik şubesine müracaat ederler ve yurt dışındaki statülerini muhafaza ettiklerini pasaportları, oturma ve çalışma izin belgeleri ve varsa diğer belgeler ile birlikte belgelerler.
   Daha sonra ise askerlik şubeleri yaptıkları inceleme sonucunda, dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için gerekli şartları taşımaya (oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek fiilen yurt dışında ikametine devam ettikleri, yurda kesin dönüş yapmadıkları, yükümlülüklerinin devamı süresince temel askerlik eğitiminde geçen süre hariç olmak üzere bir takvim yılında toplam olarak altı aydan fazla süre ile yurt içinde bulunmadıkları tespit edilenler için “Dövizle Askerlik Döviz Ödemesi Yapmak İçin Dekonta Yazılacak Bilgi Belgesi” tanzim eder ve yükümlülere verir.
   Yükümlüler, bu belgelerle birlikte T.C. Merkez Bankası şubelerine giderek ödemelerini yaparlar ve ödemelerine ait dekontu askerlik şubesine ulaştırırlar.

 15. Mahmut baytar diyor ki:

  Ben agıustos 10 nunda 20ye basıyorum ve daha muayene olmamaşım askere gitmek için ve bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. Bu arada ben askere gitmeyı düşünüyorum bilgi verırmisiniz.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Mahmut bey öncelikle hayırlı teskereler.
   20 yaşanıza basmanızla birlikte artık muayene zamanı gelmiş demektir. Muayene olmanız için ilk önce bağlı bulunduğnuz askerlik şubesinin sizi muayeneye çağırması gerekmektedir. Bazen bu konuda aksilikler (askerlik şubesinden size bir bildirim gelmemiş olabilir, bir çağrı gelmiştir ama sizi evde bulamamış olabilirler vs.) yaşandığından dolayı gecikmeler olmaktadır.
   Daha sonra muayene olup sülüsünüzü alırsınız. Sülüsünüzde sizin hangi birliğe gideceğiniz bilgileri yer almaktadır.
   Askerlik bilgilerinizi (acemi birliği nerede yapacaksınız, usta birliğini nereye gideceksiniz gibi) e-devlet (şifreli olarak) üzerinden önceden öğrenmek istiyorsanız yukarıdaki linkler size yardımcı olacaktır.
   Aynı zamanda askerlik muayene bilgilerinizi e-devlet üzerinden öğrenip muayene randevusu almak için yukarıdaki linkler kullanabilirsiniz.
   Ama e devlet şifreniz yok ise size en yakın askerlik şubenizden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 16. berhan diyor ki:

  1993 dogumluyum iki yillaga yerlestim ama okula gitmedim okul tecil etmisti askerligi durum ne olur simdi den tskkr

  • Türk Devlet diyor ki:

   Okulunuz iki yıl tecil ettirdiyse iki yıllık tecilli sayılırsınız. Bu durumda bir seneniz daha var.
   Tecil hakkınız 29 yaşına kadar. Bu hakkı istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz. İsterseniz hem okur hem askere gidebilirsiniz. Ama 29 yaşından sonra tecil hakkınız bitiyor.

 17. Cenk diyor ki:

  ben eylül 2012’de kendim gidip 31.12.2015’e kadar tecil ettirdim. 1 yıl sonra üniversiteye başladım ve yeni bıraktım. tecilim bozulmuş mu oluyor?

 18. ugur diyor ki:

  ben 1988 doğumluyum aöf 4. sınıfa geçtim acaba 2 yıl üst üste kalınca tecilim kalkıyormu

  • Türk Devlet diyor ki:

   Evet teciliniz kalkar. Ama şu an 26 yaşındasınız, isterseniz 29 yaşına kadar tecil hakkınız bulunuyor. İsterseniz daha sonra uzatabilirsiniz.

 19. alemdar diyor ki:

  AOF ‘den bu sene mezun oldum , şimdi hemen gidip tecil mi ettireyim yoksa 20 gün sonra verilecek diploma ile mi tecil ettirmem gerekiyor ? bu konuda ehli olan arkadaslardan cevap bekliyorum
  İy günler :)

  • Türk Devlet diyor ki:

   Açık öğretimden mezun olduysanız yeni bir okula kayıt olmanız şartıyla tecil yaptırabilirsiniz. Aksi durumda askere gitmeniz gerekir.

 20. erkansdnmz diyor ki:

  Ben 1989 dogumluyum lise tecil hakkımı kullanmadım mezun olur olmaz aöf yi seçtim şu an 4. sınıfdayım 2 dersim var ve bu sene 7. yılım bitti ama 2 sene üst üste sınıf tekrarı da yapmadım tecilimi bozdurmadım, şimdi seneye 8.yıl olcak ve 2 dersim var.tecil için ne yapmam lazım yardımcı olursanız yol gösterirseniz sevinirim

  • Türk Devlet diyor ki:

   Erkan bey, yaşınız 25 ve sizin gibi eğitim alan birisinin tecil hakkı 29 yaşına kadardır.
   Eğer okulunuzu bitirmek istiyorsanız doktora yapabilirsiniz. Ya da yeniden bir üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Bunlarda sizin seçenekleriniz arasındadır.

 21. Gökhan diyor ki:

  20.12.1993 doğumluyum tecilim 31.12.2014 te bitiyor şimdi tecili bozdursam ne zaman askere giderim.Teşekkürler

  • Türk Devlet diyor ki:

   Gökhan bey, bu sene içinde gidebilirsiniz. İliniz hangi devre alıyorsa o tarihte gidersiniz.

 22. ismail diyor ki:

  25.05.1994 dogumluyum lise bitti ve ben gidip bisene tecil ettirdim ne zaman bitiyor benim tecil sürem

 23. Fatih diyor ki:

  15.10.1991 doğumluyum 2012 önlisans mezunuyum. 2012 yılında askerliği 2 yıl tecil ettirmiştim. Aralık 2014 te bitiyor 2015 yılında tekrar erteleme yapabilir miyim?

  • Türk Devlet diyor ki:

   Eğer okulunuzu bitirdiyseniz tecil yapamazsınız. Okuyorsanız tecil hakkınız 29 yaşına kadar bulunuyor.

 24. Fatih diyor ki:

  Peki 2015 yılinda üniversite kazanırsam celb dönemim gelmeden ertelenir mi

 25. EMRAH diyor ki:

  ben 3 yıl once acık ogretım lısesıne kayıt oldum askerligımı tecıl ettırmıstım sımdı kayıt yenıleyım tekrar tecil ettırebılıyormuyum

  • Türk Devlet diyor ki:

   Emrah bey yaşınızı bilmiyorum. Ama 29 yaşına kadar kadar tecil hakkınız bulunuyor.

 26. mustafa diyor ki:

  1991 doğumluyum ve askere gitmedim kaçtım şimdi gidersem ne olur ceza verillermi

 27. gürkan diyor ki:

  1986 doğumluyum üniversite okuyrdum ama bıraktım şimdi beni askere zorla götürürler mi gbt de kaydım var mıdır.

  • Türk Devlet diyor ki:

   GBT’de kaydınız çıkmaz Gürkan bey.
   28 yaşanızdasınız bu yüzden bir senelik daha tecil hakkınız bulunuyor. Teciliniz yok ise kaçak sayılırsınız.
   Zorla götürme devri bitti. Ama onun yerine para cezası getirildi.
   Yukarıdaki linkten sorgulama yaparak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 28. gürkan diyor ki:

  peki ben arabayla dolaşırken çevirmeye takılsam ve polis gbt ye soksa beni nolcak?
  TEŞEKKÜRLER.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Aracınız ile giderken GBT’ye takılsanız birşey olmaz çünkü sizin GBT sorgulamasıyla kaçak olup olmadığınızı göremez. Ama hava alanından yurt dışı çıkışı yapmak isterseniz burada problem çıkar. Buradaki GBT’de gözükürsünüz.

 29. mustafa diyor ki:

  Peki birşey dahasorcambn muayene oldum askere gitmedim polis gbt sinde cikarmi

  • Türk Devlet diyor ki:

   Yok polis GBT askerlik sorgulamasında çıkmaz. Sadece yurtdışı çıkışlarında GBT’ye takılırsınız.

 30. Fatih diyor ki:

  Ben 02.15.1995 doğumluyum askerlik tecili yaptırmak istiyorum ne yapmalıyım askerlik şubesine gittim bana tecil yaptırmaya gerek yok dedi

  • Türk Devlet diyor ki:

   Fatih bey, daha 19 yaşınızdasınız. Askere alımlar 21 yaşına yükseltildi. Bu yüzden tecil etmemişlerdir.

 31. yusuf diyor ki:

  04/09/1985 doğumluyum üniversiteyi bu yıl bitirdim yüksek lisans yaparak tecilimi uzatabilir miyim?

  • Türk Devlet diyor ki:

   Bu durum okuduğunuz okula bağlı. Okulunuz yüksek lisans konusunda tecil hakkı sağlıyorsa yapabilirsiniz.

 32. yakup arslan diyor ki:

  alman vatandaşıyım ve türk vatandaşlına gecmek ıstıyorum .ama askerlık sorunum var.kalb ritim bozukluğu bel fıtığı amalıyatı gecırdım ve sag dızımde platın var.175 boy 113 kilo dayım ..benı askere alırlarmı

  • Türk Devlet diyor ki:

   Herşeyden önce acim şifalar dilerim.
   Bu söylediğiniz hastalıklar ile, devlet hastanesinden alacağınız raporunun hastalığınızın doktorun kanaati doğrultusunda askerliğinizin yönü belirlenecektir.
   Örneğin kalp ritim bozukluğu için eğer “hayatınız tehlikede diye düşünür” kanati oluşrusa doktorda size askerlik yaptırmaz.
   Ama kalp ritmi bozukluğunuzu bu yönde değerlendirmez ise doktor size geri hizmette spor yaptırmadan askerlik yapmanız doğrultusunda rapor verebilir.
   Bel fıtığı konusunda askerliğe engel değildir.
   Sağ dizinizdeki platin önemlidir, bu durumda size askerliğinizi yapmanıza mani olacak bir durumdur.
   Bana sorarasanız siz askerlik yapamazsınız.
   Ama yinede temkinli davranıp askerlik şubesinden bu konuyu sorgularsanız en net cevabı alırsınız.

 33. sehmuzz diyor ki:

  15 3 1995 doğumluyum bu sene istediğim yeri tutturamadim seneye sınava bidaha giricem bi sorun olmaz di mi askerlik le ilgili 2 sene daha sınava hazırlanabilir miyim ?

  • Türk Devlet diyor ki:

   Evet önümüzdeki sene için askerliğinizi tecil ettirmeden girebilirsiniz. Diğer sene bakaya kalma durumunuz söz konusu. İlinizdeki celp dönemlerinizi kontrol ediniz.

 34. memet diyor ki:

  Merhabalar. 5 mayıs 1986 doğumluyum.meslek yüksek okulunda hala öğrenciyim. En geç Şubat ta mezun olurum. Şu an tecil ile ilgili bir Problem yaşar mıyım.? ayrıca benimle bi gözümde görme kaybı var %40 engeller raporum var askerlik durumum ne olur? Şimdiden teşekkürler…

  • Türk Devlet diyor ki:

   Eğer teciliniz bulunuyorsa 29 yaşına kadar devam eder. O yüzden sorun yaşamazsınız.
   Engelli raporunuzun olduğunu söylüyorsunuz. Bu durum için şu yazımı okumanızı öneririm. Bu durum size bir fikir verecektir.
   Askere gitmeye engel durumlar

 35. emre diyor ki:

  ben 1985 doğumluyum tecilim 31:12:2014 te bitiyor celp dönemim ne zaman olur askere ne zaman gidebilirim.

 36. murat diyor ki:

  iyi günler,ben çiftte vatandaşım ıngılız artı turk vatandasıyım,yaklasık bes senedır ıngılterede kalmaktayım,bes sene ıcınde hep part tıme olarak calıstım haftada ıkı gün yani,dövizli askerlıkten yararlanabılıyormuyum,şuan turkıyede bulunmaktayım askerlıgıde tecıl etmeden ıngılız pasaportuyla gırıs yaptım cıkısta bı sorun olur tsk

  • Türk Devlet diyor ki:

   İyi günler Murat bey. Çifte vatandaşlıkta döviz ile vatani görevinizi yapma şartı 1095 gün yurt dışında çalışma şartı bulunuyor. Zannedersem siz bu şarta takılıyorsunuz.
   Yurtdışı çıkışınızda sorun yaşamazsınız.
   Çifte vatandaşların döviz ile askerlik yapma şartı ile ilgili makalemi okursanız sevinirim…

 37. emrah diyor ki:

  siirt kurtalan ilçesi evet gönderdğiniz listede celp ayım ağustosta peki ben 31:12:2014 tecilim bitiyor ve hakkım sona eriyor ben ağustos celp dönemine kadar tecil mi olcam

  • Türk Devlet diyor ki:

   Emrah bey, ilk önce muyene olmanız gerekiyor.
   Yani siz ilk önce muayene olduktan sonra size celp gelecek.
   Eğer muayene olmaz iseniz yoklama kaçağı durumuna düşersiniz.
   Yani siz muayene olana kadar tecilli olacaksınız. Celp dönemine kadar değil.

 38. Alper diyor ki:

  Merhaba,

  Yaklaşık 15 gün önce 4 yıllık üniversiteden mezun oldum, yabancı bayraklı gemide gemiadamı olarak çalışacağım döviz askerliği için ilk tecilimi yurt dışında mı yaptırmam gerekiyor yoksa üniversiteden mezun olduktan sonra Türkiye’de yapılan 2 senelik tecilden yararlanabilir miyim ?

  • Türk Devlet diyor ki:

   Alper bey yazının içine gemi adamı olarak görev yapacakların tecil hakları hakkında bilgiyi veren bir yazı ekledim ayrıntıları öğrenmek için tıklayınız.

 39. mehmet diyor ki:

  ben 1990 doğumluyum lise tecil hakkımı 2010 yıllında kullandım ve tecil sürem bitti halen okuyorum yeniden tecil yapmam gerekiyor mu?

 40. mehmet diyor ki:

  10 nisan 1994 dogumluyum.2 yıllık üniversite okudum bu yıl hazıranın 13un de okulum bitti.şimdi zorunlu staj görüyorum.henüz okuldan mezun olmuş sayılıyormuyum ? veyatta üniversite askerligi tecil ettirmişmidir ? nerden ögrenebilirim ? eger tecil edilmediyse nasıl halledebilirim.teşekkürler

 41. Barış diyor ki:

  Merhaba. 91 Doğumluyum lise mezunuyum.Liseden sonra askerliği tecil ettirdim. Muhtemel sevk tarihi 21.02.2015 Erteleme bitim tarihi 31.12.2014 yazıyor.Bu sene üniversite sınavına girdim fakat istediğim puanı alamadığım için tercih yapmamayı düşünüyorum.Önümüzdeki sene üniversite sınavına yeniden gireceğim erteleme yapabilirmiyim? Yada bugün tercih işlemlerinin son günü bu sene herhangi bi bölüme kayıt olursam ama okula gitmezsem tecilimde sıkıntı çıkar mı? Seneye mutlaka sınava girmem gerekiyor. Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler

  • Türk Devlet diyor ki:

   Barış bey, teciliniz 2014 sonu gibi bitiyorsa 2015 yılındaki üniversite sınavına büyük bir ihtimalle yoklama kaçağı olarak girersiniz.
   2014 sonu gibi teciliniz bitiyor ve yeni yıla okula kayıt yaptırmadığınız için tecil yaptıramazsınız.

 42. Barış diyor ki:

  Peki Teşekkürler. Ben şimdi herhangi bi okula kayıt yaptırıp okula hiç gitmesem kaydımı siler tecilimi bozarlar mı acaba ? 2015 sınavına mutlaka girmem gerekiyor.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Okula kayıt yaptırırsanız erteleme hakkınız olur. Tecil hakkınızı kullanırsınız ve 2015 teki sınava girebilirsiniz. Sizin erteleme hakkınızı silmek gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu sizin kanunlar tarafından verilmiş haktır.

 43. Barış diyor ki:

  Yalnız bi arkadaşımda benimle aynı durumdaydı öğrenci olmamasına rağmen onu tecil ettiler 2 sene benide tecil etmezlermi

  • Türk Devlet diyor ki:

   Barış bey böyle bir durumla karşılaşmadım bilmiyorum. Arkadaşınızın sizin bilmediğniz bir durumu söz konusu olabilir.

 44. Barış diyor ki:

  Peki bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. İyi günler

 45. alp diyor ki:

  Merhabalar!Askerliğinizi 38 yaşana kadar erteleme (Tecil) işlemleri için yardımcı olabiliriz.mitotoi group.Bilgi için mitotoi@gmail.com Saygılarımla

 46. Fatih diyor ki:

  Askerlik yoklamasinda celb dönemini öne alırlar mı?
  Yani celb dönemi gelmeden beni askere alırlar mı

  • Türk Devlet diyor ki:

   Askerlik celp dönemlerini TSK ve belirlenen tarihte askere gidersiniz. Ama tecilliyseniz tecilinizi bozduğunuz anda erkenden yani celp dönemi erkenden gidersiniz.

 47. ali diyor ki:

  mrb 1988 dogumluyum 2012 de yıllık üniversiteden mezun oldum şuan kamu personeli olarak çalısıyorum kasım 2014 son tecil zamanım bunu uzatmak için ne yapabilirim tekrar tecil yapabilmem için tek şartın yuksek lisans olduğu söyleniyor tşkler

  • Türk Devlet diyor ki:

   Ali bey, askerliğinizi tecil için ya tekrar üniversite kazanıp ikinci bir üniversite okumanız gerekiyor ki bunun için vakit geç, ya da yüksek lisans yapmanız gerekiyor.

 48. ergun diyor ki:

  Slm 1988 dogumluyum askere muayene olmusum tecilliydi gitmedm tecilimi bozarsam kaç gün sure icinde askere alinirim bilginizi arz ederim

  • Türk Devlet diyor ki:

   Ergun bey tecilinizi bozarsanız celp dönemi geçtiyse hemen birkazç gün içinde askere alınırsınız. Ama celp dönemi geçmediyse celp döneminde alınırsınız.

 49. bayram diyor ki:

  S.aleykum ben 1995 dogumluyum askerlik dusmesi 95 lilere vurdumu ayrica muayene olmak icin muayene kegidi gereklimi

 50. bayram diyor ki:

  Slm ben 1995 dogumluyum askerlik 21e yukselmesi 95 lileri vurdumu ayrica muayene olmak icin muayene kagidi gereklimi aslen Musluyum ama İstanbulda yasiyorum yardimci olursaniz sevinirim .

  • Türk Devlet diyor ki:

   Evet 21 yaş size vurdu… Muayene için size bir tebliği yapılmak zorunda… Yaşadığınız yer farklı ise ikametgah adresinize bu konuda bir tebliğ gelecektir. Muş’taki evinize veya muhtarınıza böyle bir evrak ulaşacaktır.
   İsterseniz yabancı şubeden muayene olabilir ve sülüsünüzü alabilirsiniz…
   Askerlik bilgilerinizi sorgulamak için yukarıdaki linki kullanabilirsiniz…

   • Melek diyor ki:

    Benim kardeşim tokatta acemi birliğinde asklik yapıyor ama ben hangi bölükkte oldunu bilmiyorum, kardeşime ulaşamadım. Bu konuda bilgisi olan varsa bana yardım etsin lütfen.

 51. Erhan diyor ki:

  Merhabalar. 18.04.1994 doğumluyum.2011-2012 yılında liseden mezun oldum.Ancak 2013-2014 döneminde 2 senelik bir bölüme üniversitede kayıt oldum.Okul kendiliğinden tecil yapıyormuş ancak ben Bu yaz döneminde (2014 temmuz) okuldan kaydımı aldırdım.Bir sene daha üniversiteye hazırlanmak için.E devlet şifresi aldım ancak tecil sorgulamayı internetten yapamadım.Okul tecilimi yapmışmıdır?Yapmış işte kaydımı okuldan sildirdiğim için tecilim bozulmuşmudur?Beni bu sene zorla askere alma ihtimalleri varmı?Ne yapmam gerekiyor.Lütfen acil cevap verin.Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Okuldan kaydımı aldırdım derken başka bir okula mı kayıt yaptırdınız Erhan bey…
   Eğer başka bir okula kaydınız yapılmadıysa okuldan kaydınızı sildiyseniz okul tecil yapmayacaktır. Çünkü kaydınız yok…
   Zorla askere alma olayı bitti… Artık kaçaklara para cezası veriliyor…
   Ama en kesin bilgiyi askerlik şubenize telefon ederek sorgulayabilirsiniz… En kesin bilgi buradan alacağınız için bence askerlik şubeniz ile konuşun ve ona göre hareket edin…

 52. SAMET diyor ki:

  merhabalar.1987 dogumluyum.2 yıl önce tıp fakultesinden mezun oldum.2 yıldır üniversitede doktora yapıyorum.mezun oldugumda 2 yıl tecil ettirmiştim.üniversite doktora bitene-2017 ye kadar – kadar tecil etti.
  sorum şu ;
  ösym nin yaptıgı bir sınavı kazandım -doktora için.
  mevcut bölümümden istifa edip .1 ay içerisinde kazandıgım bölüme kayıt yaptırmak için – askerlik şubesine -yerleştirme sonucuyla-askerlik durum belgesi almaya gittigimde tecil edilebiliyor mu.
  teşekkür ederim

  • Türk Devlet diyor ki:

   Samet bey, kazandığınız bölüm eğer doktora için tecil yapıyor ise ki bazı bölümler tecil yapmıyor, bu durumu kazandığınız okul ile görüşmeniz gerekecektir. En net cevabı bu şekilde alabilirsiniz… Ben teşekkür ederim…

 53. emre diyor ki:

  mrh ben 2 yıllık önlisans mezunuyum tecilim 31:12:2014 bitiyor. celp dönemim listeye baktım ağustos ta ben askere ağustosta gidebilirmiyim ..

  • Türk Devlet diyor ki:

   Ağustosta askere gitmek için celp döneminizin ağustosta olması gerekiyor. Ama siz tecilinizi bozdurup şimdi gidebilirsiniz.

 54. emre diyor ki:

  yoksa tecil etme gibi bir şansım var mı 1985 doğumluyum çünkü tecil etirme yaşı kaç . tsk

  • Türk Devlet diyor ki:

   29 yaşına kadar tecil şansınız bulunuyor. Bu durumda sizizin tecil hakkınız bulunmuyor. Ama yurtdışında çalışıyorsanız o zaman başka…

 55. emre diyor ki:

  4 yılıık okumak istiyorum askerliğim ertelenirimi
  ne yapacağımı şaşırdım şimdiden tşk

  • Türk Devlet diyor ki:

   Malesef Emre bey, sizin için tecil hakkı bitmiştir… Ama hem okuyup hem de askerlik yapmak gibi bir şansınız da bulunuyor…

 56. emre diyor ki:

  yurtdışında okursam askerliğim ertelenirme 1985 doğumlu

  • Türk Devlet diyor ki:

   Yurdışında okuma sınır 29 yaş… Doktora için gerekli olan 33 yaş… Çalışmakta sınır 40 yaş bu da ülkelere göre değişiklik gösteriyor.
   Benim bahsettiğim çalışmaktı Emre bey…

 57. emre diyor ki:

  sayın admin ben bedelli yapmak istiyorum yanlız ben 1985 doğumluyum ve 31 12 aralık 2014 tecilim bitiyor. ancak bedelli 1 ocaktan sonra başlayacak be o ara içinde nasıl bir uygulama içinde olucam yoksa askerlik sübesine gidip nedelli yapacam diye söylemem mi gerekiyor kaçak duruma düşmek istemiyorum tşk

  • Türk Devlet diyor ki:

   Emre bey, bu gün itibariyle bedelli askerlik kesin değildir. Yani resmi gazetede yayımlanmadan kesinleşmez. Ama büyük bir ihtimalle bedelli askerlik çıkacak. Bu onuda askerlik şubelerine de resmi bilgi ulaşmamıştır. Bir süre sonra bedelli çıkacağını düşünerek teciliniz bitmeden askerlik şubeniz ile görüşüp bilgi alabilirsiniz. Çünkü biz bazı bilgileri versekte kesin bilgiye askerlik şubesinden ulaşabilirsiniz.

 58. emre diyor ki:

  mrh bedelli askerlik yaşı hangi yaşları kapsıyor kaç yaşına kadar bedelliden yararlanabilir.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Bedelli askerlik yaşı 28 olarak açıklandı… Daha açıklayıcı olmak gerekirse 31 Aralık 1987 tarihinde ve öncesinde doğanlar bedelli askerlikten faydalanabiliyor…

 59. ibrahim diyor ki:

  Merhaba oncelikle bir sorum olacak ben 94 dogumluym 94 4 olarak askere gtmek istedim ve bunun icin 2014 temmuzun 18 inde muayne oldm islermlerimi bitrdm ama muayne kagidini biraz gectrdm 1 hafta gobi birsure o yuzden bana sen kasimda degil subata kaldn dediler ocagin 20sinde yerine bak dediler ama son yoklama kagdinda 2015 mayis diyor kutugum izmit oda bu sene 2 gonderiyor soyle birsey de var ben 94lu oldgm icin celp donemime bakarlarmi bide orasi var tam olarak ne zaman gisderm blmiyorm subeyi aradm ben oda subat sirasinda gozukuyosnz%90 gtme ihtimaliniz var dedi ama bide sizin cevabinizi duymak istiyorm smdiden sagolub

  • Türk Devlet diyor ki:

   Bu konuda askerlik şubesi en güvenilir bilgiyi verir. Eğer şubeniz şubatta askere alınacaksınız diyor ise şubatta askere gidersiniz.

 60. akin diyor ki:

  Tecilimi bozdurdum mayista askerim askere gitmekten vazgectim sülüs kagidimi almadim okuyacam aof bahar donemi kayit yaptiramadim guz donemi kayit yaptircam guz donemi kayit yaptiktan sonra aof ogrenci belgesi alip tecil yapabilirmiyim yasim 26

  • Türk Devlet diyor ki:

   Akın bey, sizin durumunuza kesin bir cevap veremeyeceğim. Ama bence tecilinizi şube kabul etmeyecektir. Çünkü sizin nereye gideceğiniz belirlenmiş. Yine de emin olmak için askerlik şubenizden telefon ile bilgi alabilrsiniz.

 61. Mete diyor ki:

  Merhabalar benim durumum biraz Karışık 21 yaşındayım aol okuyorum bi dönem kayıt yeniletmedigim icin tecilim kabul edilmedi ve bu durumdan ne ailemin haberi yok zaten babamda yurtdışında duysa cok kötü olur simdi asker Kaçağı olarak gözüküyorum askerlik Şubesi’ni Aradım memur ne zaman biticek okulun dedi sene sonuna doğru dedim oda Temmuz Ağustosa kadar polislere dikkat et dedi kaçak olarak okulunu bitirmeye çalış sonra tecil yapabilirsin dedi 1 haftadır kaçağım sanırım hic bi işlem yaptırmadım subeye gidip simdi sorum..
  1. Bana kağıt gelir mi kaçak olduğuma dair ve ne zaman gelir?
  2.gbt cikar mi?
  Kısacası ne yapmalıyım bu sene değilde seneye alsalar kosa kosa gidicem lütfen bi yardım.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Mete bey artık evinize gelip alıp askere götürme oluyı kalktı. Bunun yerine ceza veriliyor.
   GBT’nizde şehir içinde yakalanmanız durumunda ayrıntılı bir inceleme yapılmadığı için gözükmüyor. Ama yurtdışına çıkacaksanız burada ayrıntılı GBT yapıldığı için gözüküyor.
   Size şunu söyleyebilirimki Temmuza kadar sorun şaşayacağınızı zannetmiyorum.

 62. Hasan diyor ki:

  01.10.1964 dogum tahrihi ssk baslangıc 01.10.1982 primim gün 4550, askerlik borclanması yapsam ne zaman emekli olurum, 18 ay askerlik yaptım.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Hasan bey, pirim gün sayısını doldurmadığınızdan dolayı emekli olamıyorsunuz. 5150 günü doldurduktan sonra emekli olabilirsiniz. 600 gün eksiğiniz bulunuyor. Askerliğinizi ödedikten sonra 50 günlük bir açığınız kalıyor. Bu açığı ödeyip emekli olabilirsiniz.

 63. bülent diyor ki:

  Merhaba. 2014 yılı haziran ayında 4 yıllık bir fakülteden mezun oldum ama okul 2 sene uzatmalı bitti(6yıl). Okuldan sonra işler falan derken illa birgün gideceğiz diyerek boşladım bu işleri. Geçen gün şubeye sorduğumda yoklama kaçağı gözüküyorsunuz dedi. Araştırdığım kadarıyla 4 yıllık mezunların okuldan sonra 2 yıl tecil hakkı oluyormuş. Acaba böyle bir duruma düştükten sonra tecil hakkı hala doğar mı yoksa sadece teslim işlemlerimi yaptırıp celp dönemini beklemem mi gerek? Ayrıca ben görevi hemen yapmak istiyorum. Tanıdığım bazı kişiler böyle ara dönemlerde çok kısa sürelerde gitme imkanı bulmuştu. Bu olay buradaki şubenin elinde olan bi şey mi yoksa tsk’dan gelen istek doğrultusunda mı erken çağrılabiliyorlar yada böyle bir dilekte bulununca hemen gidebiliyor muyuz ? Çünkü gidip gelme zamanlarım benim için önem arz ediyor. Bu süreçten geçmiş yada bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim

  • Türk Devlet diyor ki:

   Yoklama kaçağı iseniz eğer hemen gitmek istiyorsanız şubeye başvurmanız yeterli olacaklardır. Birkaç gün içinde sizi askere gönderebilirler. Ama devre kaybı pek de istenen bir şey değildir. O yüzden ilk dönemde başvurmanız yeterli olacaktır. Uzun bekleme sürece yoktur şube size ayrıntılı bilgi verecektir bu konuda.

 64. sercan diyor ki:

  benim merak ettiğim şu ben aölde okuyordum mezun oldum ve 2 yıllık myoya başladım 2 yıllık ta bitti aöfe geçiş yaptım şubeden askerlik belgesi almaya gittim benim kaçak olduğum soylendı benı lıseden mezun yapmayı unutmuşlar aynı anda ıkı orgun okuduğum ıcın tecıl yapılmamış bende durumu duzelttırdım.şimdi sorum şu benim tecilim yapıldı para cezası ödermıyım veya memur olmamda bı sıkıntı olur mu ?

  • Türk Devlet diyor ki:

   Asker kaçağı olmanız memur olmanızı etkilemez. Zaten bu durumu düzeltmişsiniz. Para cezası konusunda da zaten sorunu çözmüşsünüz. Aksi bir durumda okuduğunuza dair bir belge alarak kendinizi temize çıkarabilirsiniz.

 65. sezgin diyor ki:

  merhabalar ben yurtdışında evliyim çalışmıyorum askerlik erteleme yapabilirmiyim?

 66. Semih diyor ki:

  Merhabalar bn 1992 doğumluluyum ve 2012 yılında açık liseye kayıt yaptırdım askerliğimi 1 yıl tecil ettirmiştim 2013 yılında tecilim bitmişti geçtiğimiz Kasım ayında gbt ye girdim yoklama kaçağı olduğum çıktı para cezası kestiler para cezasını ödedim.ama yoklamaya girmedim ceza geldi 2 bin küsür lira cezayı ödedim herhangi haciz işlemi veya yakalanmam olurmu olursa askere alınırmıyım bu sefer cezayı ödedim.olaki bn açık listeye yeniden kayıt yaptırsam askerliğimi 29 yaşıma kadar erteleyebilirmiyim.cvp verırseniz sevınırım.

  • Türk Devlet diyor ki:

   Zaten ceza ödemeşsiniz. İcra gelmez evinize. Açık liseye kayıt yaptırırsanız 29 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz askerliğinizi.

Yorum Yaz