Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

Askerlik Sorgulama

20 yaşını geçmiş (yeni düzenlemeyle 21 yaşında) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve her erkek askerlik yapmak mecburiyeti bulunur. Bu görevi yerine getirmek için TSK’nın belirli aralıklar ile asker alımları olur. Bu alımlarda artık internet üzerinden bilgi edinmek mümkün.

İstiyen kişi T.C. Kimlik Numaranız ile e-devlet (türkiye.gov.tr) sistemi üzerinden askerligini sorgulama yapabilir ve askerlik işlemleri hakkında da bilgilere ulaşabilir. Askerlik sorgulama işlemleri (e devlet şifresi ile askerlik yeri öğrenme), acemi birliğini nere de yapacağını, ondan sonra usta birliğinizin nereye düştüğünüzü, kısa dönem askerlik, yedek subay gibi birçok bilgiyi öğrenmenizi sağlayan sorgulama sistemidir.

 • Askerden muaf olabilmek için gerekli olan tek şart ise çürük raporu almıdır.
 • Eğitimlerini yapan ve tecilleri bulunan gençelerimiz ise 29 yaşından sonra asker gitmeleri gerekiyor.
 • Yeni yıl ile birlikte delet tarafından yeni bir uygulama hayatı geçirildi. Her Türk genci Artık 20 yaş değil 21 yaşında askere alınmaya başlayacaktır.
 • Askerlik yeni düzenlemeyle artık 15 aydan 12 aya düşürülmüştür.
 • Hem okuyup hem de askerlik yapabilirsiniz. Bu sizin tercihinizdir…

e-Devlet Kapısı’nı kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Tc Kimlik No İle Askerlik Sorgulama – e-devlet askerlik sorgulama…

Askerlik Sorgulama

Askerlik Sorgulama

Tc Kimlik numaranız ile TSK askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için aynı zamanda bazı şifrelere ihtiyaç duyarsınız. Bu ihtiyaç ise e-devlet şifresidir. E-devlet şifreniz olmadan askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştiremezsiniz. E-devlet şifrenizi size en yakın ptt şubesine giderek alabilirsiniz. Böylece askerliğe ilk adımı atmış olursunuz.

YURTDIŞINDA ÇALIŞIP DÖVİZ İLE ASKERLİK YAPMAK İSTEYENLER İÇİN

Yurtdışında çalışan ve belli bir süre kalan bir vatandaşımızın ne kadar döviz ödeyerek askerlik yapmak istiyorsa bunun ile ligili kanun maddesini okuyarak gerekli şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Yurtdışında BAKAYA işlemleri için tıklıyınız…

Örneğin: Bir iş sözleşmesine dayanarak, yabancı bandıralı gemilerde en az toplam 1095 gün süre ile fiilen “gemi adamı” olarak çalışmak gibi,

Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile (firar, hava değişimi veya izin aşımı durumunda olduklarından arananlar dâhil) yurt içinde silâhaltına alınmamış olmak gibi,

Yurtdışında çalışanlarının askerlik şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra e-Devlete giriş yapın – A dan Z ye Kurumlar – Milli Savunma Bakanlığı – Sevk Edilecek Eğitim Merkezine tıkladıktan sonra nerede askerlik yapacağınızı acemi birliğinizi ve ondan sonra nerede askerlik yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de ki tüm Askerlik şubeleri sorgulamak, adres, telefon ve fax bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Eskiden erken terhis uygulaması doğuda yapan askerler için vardı. Ama daha sonra yeni uygulamaların hayata geçirilmesiyle birlikte erken terhis olayı kalktı. Artık bulunduğunuz bölüğün komutanı size mükafat vermesiyle erken terhis olabilir.

ER SINIFLANDIRMA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Yeni gelen uygulama ile artık Kısa Dönem ve Yedek Subay asker olma esasları değişti. Yapılan yeni değişikliğe göre daha önceden 3 Celp halinde yapılan asker alımları artık Ağustos 2013 yılından itibaren 4 celp olarak alım gerçekleşecek. Ayrıntılar aşağıdaki linkte…

Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu Sorgulama

SGK’ya borçlanma nedir?

Askerlik borçlaması, sigortalı olarak tescil edilmiş bulunanların, er veya erbaş olarak silah altında veya Yedek Subay Okulu’nda geçen sürelerinin tamamı veya bir kısmı kendilerinin veya hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı talepte bulunmaları ile borçlandırılmasıdır.

Askerlik borçlanmaları

Etiketler: , , , , , , ,

Askerlik Sorgulama Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Emre Güngör diyor ki:

  Tecil öğrenmek istiyorum ama bir türlü mgrenemiyorum

  • admin diyor ki:

   Askerlik tecil sorgulama yapmak istiyorsanız e – devlet üzerinden bu konuda bir bölüm bulunmamaktadır. Nasıl tecil yapılacağını soruyorsanız, okuduğunuz kurumdan (Askerlik ile ilgili olduğunu belirtirseniz) alacağınız bir belge ile askelik şubesine başvurmanız yeterli olacaktır.

 2. fahrettin y. diyor ki:

  yurtdısındayım edevlet şifremi elçilikten temin edebilirmiyim? Türkiyeye girişte ne olur (çıkısta problem yasanabilir )

  • Türk Devlet diyor ki:

   Fahrettin bey, yurt dışında yaşayan T.C vatandaşları Türk Konsolosluklarından e-Devlet şifresi alabilirler. Eğer bu hak size sağlanmışsa Türkiye’ye girişlerde problem çıkmayacaktır.

 3. murat karahan diyor ki:

  31.12.2013 de tecilim bitiyor ne zaman giderim büyük ihtimal yardımcı olurmusunuz

 4. ilker diyor ki:

  07.04.1985 doğumluyum aöf 4. sınıf öğrencisiyim tecilim nezaman biter

  • Türk Devlet diyor ki:

   Öğrencilerin askerlikleri, Askerlik Kanununun 35/C maddesi gereğince en fazla 29 yaşına kadar ertelenir. Hatta 29 yaşının son ayına kadar devam eder…

 5. cihat diyor ki:

  30.8.1994 dogumluyum ve suan tecilliyim tehcilimi kaldırabilirmiyim kaldırırsam ne zaman askere giderim

  • Türk Devlet diyor ki:

   Cihat bey,
   Bir yanlışlık olmalı siz daha 20 yaşınızdasınız. Tecilli olamazsınız…

Yorum Yaz