Meb personel, SGK gün sayısı sorgulama, SGK Hizmet Dökümü

2022 T.C. no ile özürlü maaş sorgulama

2022 özürlü engelli maaşı sorgulama yapmak için T.C. kimlik numarası ile evrak takibi yapabilirsiniz. Ne kadar engelli maaşı alacağınızı konusunda bir bilginiz yoksa bunun için iki yöntem var.

Birinci yöntem SGK üzerinden T.C no ile engelli maaşı öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim Merkezi VCC sistemi ile işitme engelliler için “işaret dili” ile çağrı merkezinden hem sesli hem görüntülü olarak hizmet veriyor. 3G uyumlu telefonlardan 08.00-17.00 saatleri arasında 0532 755 01 44 numaralı telefondan işaret diliyle karşılıklı görüşme yapılıyor

2022 engelli maaşı sonucu sorgulama

2022 engelli maaşına hak kazanan vatandaşlarımız E-devlet üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümünden PTT’den alacakları şifre ile öğrenebilirler. Sonuçlarınızı E-devlet’ten Sosyal Yardım Bilgileri Bölümüne buradan ulaşıp öğrenebilirsiniz.

SGK üzerinden özürlü maaşı öğrenmek için TIKLAYINIZ…

NOT: sistem güncellemeler nedeniyle sorun vermektedir.

İkinci yöntem ise ALO 144 hattı. Bu hatta başvurarak öğrenebilirsiniz.

AYLIK BİLGİSİ HESAPLAMA SORGULAMA

Telefon aracılığıyla özürlü Maaşı Sorgulama için ayrıntılı bilgi

Özürlü maaşı, 18 yaşından büyük engelli bireyler ve bakmakla yükümlüğü olduğu 18 yaşından küçük özürlüler için ödeme yapılır.

Özürlü maaşı sorgulamamak için neler yapmaları gerektiği, engelli vatandaşlarımızın maaşı sorgula yaptıkları yer neresidir, engelli maaşı telefon ile sorgulama yaptıkları telefon numarası kaçtır, engelliler maaşlarını nereden öğrenebilir hakkında genel bilgi…

Özürlü Maaşı Sorgulama Ve Evrak Takibi İçin

T.C. Devleti’nin, 2022 sayılı Kanun kapsamında engelli vatandaşlarımız için ALO 144 Sosyal Yardım Hattı bulunuyor. Bu telefonu arayan engelli vatandaşlarımız başvuru durumu sorgulama, ödeme bilgisi öğrenme ve benzeri işlemlerini rahatlıkla öğrenebilirler. Sabit ve mobil hatlardan 144 arayan özürlü vatandaşlarımız,  ücretsiz olarak Alo Sosyal Yardım Hattı’ndan yararlanabilirler. Bu telefonun diğer tarafından profesyonel iletişim desteği verilmektedir.

Engelli, özürlü ve sakat maaş sorgulama

Engelli ve özürlü maaş sorgulama

Diğer bir yöntem ise yine 2022 sayılı Kanun kapsamında bulunan aylıklara ilişkin iş ve işlemler için Bakanlığın binasında bulunan Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği koordinasyonunda hizmet veren “Beyaz Masadan” durumlarına ilişkin bilgi alabilirler. Bakanlığığın ana hizmet binasının giriş katında bulunan Beyaz Masa mesai saatleri içinde tüm sorularınıza cevap vermektedir.

Öte yandan 2022 sayılı Kanun kapsamında verilen ödemelere ilişkin rapor yükseltme, yeni aylık türüne başvuru ve benzeri tüm iş ve işlemlerini ikametgâhlarının bulunduğu İl veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak rahatlıkla sorunlarına cevap bulabilirler.

Çürük raporu…

Askere gitmeyi düşünen engelli vatandaşlarımızın çürük raporu alabilmemek için hangi protokolleri yaşamaları gerektiği. Çürük raporu almak hangi durumlarda gerçekleşir. Askere gideceklerin özür durumuna göre sınıflandırılmasındaki yönetmelik maddesi. ÇÜRÜK RAPORUNU ASKERİ HASTANE NASIL VERİR HAKKINDA bilgi…

E devlet üzerinden askerlik sorgulama… Askerlik Sorgulama

Kimler bu maaşı alabilir

Özürlü maaşı almak için ispat gereklidir. Devlet hastanelerinden alınacak özürlü sağlık kurulu raporuna göre, (özür oranı % 40 – % 69) ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli (özür oranı % 70 ve üzeri) olan, kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış ve bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya bir mevzuat gereği devamlı bir gelire sahip olmayan, her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması, kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişiler bu haktan yararlanırlar.

Engelli vatandaşlarımız için EMEKLİLİK SORGULAMASI için tıklayınız…

Nasıl başvurulur ve gerekli belgeler…

Gerekli belgelerle SGK müracaat edilir. Belgeler, başvuru formu, özürlü sağlık kurulu raporu, aylık talebinin vasi tarafından yapılmış olması durumda mahkemeden alınan vasilik belgesi, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alınacak adres bildirim formu, özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor. Kişi 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir işe yerleştirilmemiş özürlü bireyler için Türkiye iş kurumuna (İŞKUR) doğrudan başvurmaları gerikyor.

Aynı zamanda diğer bir şekilde yani yazılı talepleri üzerine ya da mahalli maliye teşkilatları tarafından adlarına başvuru yapıldığına dair belge ile ikamet ettikleri yerdeki defterdarlık veya malmüdürlüğüne başvurulur.

Bakanlığın telefonlarından engelliler için verilen hizmetler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vatandaşları için kurduğu ve bilgilendirdiği iletişim merkezinde, şikayet ve önerileri dikkate alarak daha etkin bir hizmet sunmaya çalışıyor.

Bu konuda bakanlık iki tür hizmet anlayışı bulunuyor.

Birincisi, aile, çocuk, kadın, engelli, yaşlı şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetleri Alo 183 nolu telefondan rehberlik (evlat edinme, çocukların hakları, koruyucu aileler, rehabitilasyon vb.) hizmeti veriliyor, (bu konuda istismar, şiddet, namus cinayetleri vb. ile ilgili konularda ihbarda bulunabiliyorsunuz)

İkincisi ise sosyal yardımlar ve sosyal yardım projeleri hizmetleri Alo144’ün hattı ile 7/24 hizmet vermektedirler. (eğitim, sağlık yardımları, kömür, gıda, engelli aylığı, dul aylığı, tüp bebek, barınma, öneri ve şikayetler konusunda hizmet veriliyor.)

Etiketler: , , , , ,

2022 T.C. no ile özürlü maaş sorgulama Hakkında Yapılan Yorumları

  1. halit düzgören diyor ki:

    özürlü raporumun sonucu örenmek

  2. hülya diyor ki:

    ben bundan dört ay önce beylik düzü sosyal yardımlaşmaya baş vurdum evime geldiler onayladılar ama bana hala bir mesaj gelmedi acep param yattımı onu ögrenmek istiyorum teşekkürler

Yorum Yaz